Wietnam przeprowadził „bezprecedensową” akcję ratunkową Saigon Joint Stock Commercial Bank (SCB), pożyczkodawcy uwikłanego w największe oszustwo finansowe w kraju – podał Reuters.

Według informacji agencji Reuters pozyskanych z trzech bankowych dokumentów oraz od niezidentyfikowanej osoby mającej dostęp do nich, bez pomocy rządu Saigon Commercial Bank (SCB) upadnie.

Reuters podał też, że z niedawnej aktualizacji raportu opracowanej przez bank i udostępnionej agencji, wynika, że bank centralny przekazał SCB w formie „pożyczek specjalnych” 592,7 biliona dongów (23,72 miliarda dolarów).

Przedstawiciele banku centralnego Wietnamu nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz ze strony Bloomberg News.

Reklama

Historia upadku SCB

Aresztowanie w październiku 2022 r. 67-letniej Lan, przewodniczącej Van Thinh Phat Holdings Group, doprowadziło do paniki na rynku. Bank centralny ostatecznie przejął SCB.

Prawniczka Lan, Giang Hong Thanh, oświadczyła w marcu, że jej klientka nie naruszyła prawa umyślnie ani nie wyrządziła szkody państwu oraz deponentom.

Lan została 11 kwietnia skazana na śmierć za przekupienie inspektorów rządowych i defraudację ponad 12 miliardów dolarów z SCB w okresie od lutego 2018 r. do października 2022 r., czyli kwotę przekraczającą kapitalizację rynkową większości wietnamskich banków.

Prokuratorzy stwierdzili, że nielegalnie kontrolowała ponad 90 proc. SCB, płacąc 27 osobom i podmiotom za nabycie udziałów w tej instytucji.