Rząd uważa, że ustalenie w orzeczeniu nie więcej niż trzech symboli przyczyny niepełnosprawności, uwzględnia bowiem występowanie wielochorobowości.

Pomimo, że od lat zabiegają o to osoby niepełnosprawne. Wskazują one na paradoks – osoba niepełnosprawna ciężko poszkodowana, mająca pecha i ciało z np. 7 poważnymi obciążeniami, dla ZUS jest okaleczona przez 3 rzeczy. Osoby niepełnosprawne mówią – jest „wielochorobowość ustawowa” i „wielochorobowość życiowa”.

Rząd powołuje się co do 3 symboli na wiedzę medyczną

Zgodnie bowiem z wiedzą medyczną wystąpienie więcej niż trzech schorzeń o tej samej ciężkości objawów powodujących w porównywalnym stopniu zaburzenie funkcji organizmu i ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i pełnieniu ról społecznych cechuje się niskim prawdopodobieństwem wystąpienia.

Rząd argumentuje też, że symbol przyczyny niepełnosprawności winien odzwierciedlać rozpoznane schorzenie skutkujące zaliczeniem do o

dpowiedniego stopnia niepełnosprawności, a nie jednostkę chorobową rozpoznaną u orzekanej osoby.

Przepisy, z którego wynika zasada „3 symboli w orzeczeniu o niepełnosprawności”

Przepis ustawowy

Jest to art. 6b ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Na tej podstawie w orzeczeniu powiatowego zespołu ustala się niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności oraz wskazania.

Przepis rozporządzenia

Sposób oznaczenia symbolu przyczyny niepełnosprawności określony został w § 32 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2021 r. poz. 857).

Zasada 1. Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.

Zasada 2. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenia funkcji organizmu.

Apele osób niepełnosprawnych o odejście od zasady „Trzech symboli”

Niemożność dla dowolnej liczby „dodatkowych" symboli przyczyny niepełnosprawności wynika więc z wyraźnego wskazania w ustawie o rehabilitacji, opartego na przesłankach medycznych.

Rząd wskazuje, że choroby przewlekłe w okresie remisji nie czynią osoby orzekanej niezdolną do pełnienia ról społecznych oraz pracy zarobkowej i nie osiągają takiego stopnia zaawansowania, który uzasadniałby kwalifikację do stopnia niepełnosprawności ustaloną na podstawie pozostałych schorzeń.

Kiedy jest więcej niż jeden symbol w orzeczeniu w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności?

Związek między stopniem niepełnosprawności, a liczbą symboli przyczyn niepełnosprawności musi być bezpośredni i ścisły.

Podstawową przesłanką ustalenia w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności odzwierciedlającego rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby orzekanej jest stopień, w jakim wpływa na zaburzenie funkcji organizmu. Wpływ ten musi być w oczywisty sposób porównywalny.