Argumentują one:
Przecież i tak każda osoba korzystająca z pomocy społecznej i tak jest zobowiązana do powiadomienia organu o zmianie sytuacji finansowej, materialnej. Przy czym nie przeprowadza się wywiadów środowiskowych w przypadku zmiany wysokości świadczenia i zmiany wysokości kryterium dochodowych. To tak jakby renciści czy emeryci podlegali weryfikacji finansowej, materialnej w związku z waloryzacją.
Przeprowadzenie wywiadów środowiskowych w trybie „aktualizacja co 6 miesięcy", to dodatkowa praca i biurokracja dla pracowników socjalnych.
Rząd nie zgadza się na rezygnację wywiadów środowiskowych co 6 miesięcy
Argumenty rządu:
1) Aktualizacja danych zawartych w wywiadzie ma na celu ustalenie dalszych uprawnień do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej.
2) Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego umożliwia zatem pracownikowi socjalnemu dokonanie analizy i oceny sytuacji danej osoby lub rodziny oraz sformułowanie wniosków stanowiących podstawę do zaplanowania pomocy.
3) WAŻNE! Rozsądna jest zasada, że każda zmiana danych zawartych w wywiadzie, w tym danych dotyczących dochodu (niezależnie od ich wielkości) wymaga sporządzenia aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego - zgodnie z art. 107 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej.
Wniosek strony rządowej:
Mając na uwadze powyższe informacje i wyjaśnienia postulat dotyczący „uchylenia wywiadu środowiskowego przeprowadzanego nie rzadziej niż co 6 miesięcy" należy uznać za nieuzasadniony i niemożliwy do zrealizowania.
Podstawy prawne dla wywiadu środowiskowego
Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.
Ważne
Jednocześnie w art. 107 ust. 4 ustawodawca określił wprost, że:
w przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się, mimo braku zmiany danych, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, a w przypadku osób przebywających w domach pomocy społecznej oraz w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – nie rzadziej niż co 12 miesięcy.
Aktualizację rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadza się oczywiście w przypadku każdorazowej zmiany sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej, w szczególności zmiany wysokości dochodu osoby/rodziny (np. zmiana emerytury, świadczenia rentowego, świadczenia rodzinnego, dodatku mieszkaniowego), a więc także wówczas, gdy zmiana wysokości dochodu nie przekroczyła 10% odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Wywiad środowiskowy w pomocy społecznej
Przyznanie świadczeń z pomocy społecznej następuje w formie decyzji administracyjnej (z wyjątkami dla sytuacji nagłych np. zapewnienia schronienia w formie ogrzewalni i noclegowni). Decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia (z wyjątkiem np. decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego), wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Zasiłek stały a brak orzeczenia a wywiad środowiskowy
W przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada:
1) orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub
2) orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o przyznanie świadczenia uzależnionego od niezdolności do pracy albo wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczyna się postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego. Wymagane jest w tym przypadku przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.