Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Termomodernizacja obejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Kluczowym elementem termomodernizacji jest redukcja zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania i podgrzewania wody. Proces ten zakłada podejmowanie działań zmniejszających straty energii pierwotnej, poprzez ocieplenie budynku i wprowadzenie bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań w systemie ogrzewania.

Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, niezależnie od ich formy zabudowy. Obejmuje to domy wolnostojące, szeregowe i bliźniacze. Należy przy tym zaznaczyć, że mieszkania w budynkach wielorodzinnych oraz lokale przemysłowe nie kwalifikują się do tej ulgi.

Reklama

Jakie warunki należy spełnić?

Aby móc skorzystać z ulgi, podatnik musi rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednej z trzech form: według skali podatkowej, według jednolitej 19 proc. stawki lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie jest wymagane przeprowadzenie audytu energetycznego czy potwierdzanie, że dokonane wydatki rzeczywiście polepszyły warunki termiczne budynku.

Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, ponieważ maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł i obejmuje wszystkie realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dodatkowo, w przypadku, gdy poniesione wydatki przewyższają dochód podatnika za dany rok podatkowy, możliwe jest odliczenie nadwyżki w kolejnych latach, nie dłużej niż przez sześć lat.

Jakie wydatki kwalifikują się do odliczenia?

Jakie wydatki kwalifikują się do odliczenia? Kwalifikują się wydatki na materiały budowlane i urządzenia, takie jak np.:

  • Materiały budowlane do docieplenia przegród, balkonów i fundamentów, zabezpieczające przed zawilgoceniem.
  • Węzeł cieplny z programatorem temperatury.
  • Kondensacyjne kotły gazowe i olejowe ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą, regulującą, i systemami doprowadzenia powietrza oraz odprowadzenia spalin oraz kotły na biomasę spełniające wymagania UE dotyczące ekoprojektu.
  • Przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
  • Materiały budowlane do instalacji ogrzewczej, przygotowania ciepłej wody użytkowej i systemu ogrzewania elektrycznego.
  • Pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem.
  • Stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, drzwi balkonowe, bramy garażowe.

Odliczeniu podlegają również wydatki na usługi, w tym:

  • Prace termomodernizacyjne, w tym docieplenie przegród, wymiana stolarki zewnętrznej, elementów instalacji ogrzewczej i wodnej.
  • Montaż kotłów, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów wentylacji i instalacji fotowoltaicznych.
  • Uruchomienie i regulacja źródła ciepła, analiza spalin, regulacja hydrauliczna instalacji, demontaż starych źródeł ciepła.
  • Wykonanie audytu energetycznego, analizy termograficznej, dokumentacji projektowej i ekspertyzy ornitologicznej/chiropterologicznej.

Ulga termomodernizacyjna - jak rozliczyć?

Procedurę odliczeń przeprowadza się w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, dołączając odpowiedni załącznik PIT/O informujący o dokonanych odliczeniach. Konieczne jest przy tym zachowanie faktur VAT, które stanowią dowód poniesionych wydatków związanych z termomodernizacją.