PPK - 5 lat funkcjonowania
Pracownicze Plany Kapitałowe cieszą się sporą popularnością. W PPK oszczędza znacznie więcej osób niż w przypadku innych dobrowolnych produktów emerytalnych. Pięć lat temu ruszyły pracownicze plany kapitałowe (PPK), czyli powszechny i dobrowolny system oszczędzania na cele emerytalne. Od 1 lipca 2019 r. największe firmy w Polsce zaczęły uruchamiać PPK, a kulminacja zapisów do programu miała miejsce późną jesienią. Obecnie PPK jest dostępne we wszystkich miejscach pracy1. Sprawdzamy, ile osób zapisało się do programu, jak duże oszczędności udało się zgromadzić oraz jak na tle rynku wypadają fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE).
Ile osób jest w PPK?
PPK powstało, by skłonić pracujących do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Zachętą jest wsparcie finansowe pracodawcy w postaci dodatkowych wpłat i dopłaty państwowe. Osoba, która przystąpi do PPK będzie odkładać na swoim rachunku w PPK wpłaty ze swojej pensji oraz otrzyma dodatkowe wpłaty od pracodawcy i dopłaty Państwa.
W skali całego kraju do PPK przystąpiło jak dotąd blisko 3,6 mln osób2. Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w programie uczestniczy prawie połowa uprawnionych, a w największych firmach do PPK przystąpiło ok. 75% pracowników3.
– PPK to najpowszechniejszy sposób dobrowolnego oszczędzania na emeryturę – wyraźnie odstaje na plus na tle pozostałych produktów emerytalnych, gdzie można zgromadzić dodatkowe środki na emeryturę. Indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego czy pracownicze programy emerytalne ma tylko kilka procent zatrudnionych. Warto jednak wciąż pracować nad większą partycypacją, zwłaszcza w mniejszych firmach – mówi Paweł Giza, wiceprezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE.
PPK - Nationale-Nederlanden
PPK zarządzają wyspecjalizowane firmy finansowe takie jak towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne czy towarzystwa ubezpieczeń na życie. Jedną z nich jest Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. , które ma 25 lat doświadczenia w zarządzaniu środkami emerytalnymi i jest jednym z liderów rynku PPK.
– Naszymi klientami jest 15,5 tys. pracodawców i ok. 226 tys. ich pracowników. Wartość oszczędności w PPK, którymi zarządzamy wyniosła na koniec września b.r. blisko 3 mld zł. Pod względem zgromadzonych aktywów jesteśmy trzecią największą firmą na rynku – dodaje Paweł Giza.
Środki, które gromadzą uczestnicy PPK są inwestowane, by ich wartość mogła stopniowo rosnąć. Z blisko 3 mld oszczędności, które zgromadzili klienci Nationale-Nederlanden, ok. 1 mld zł to zysk wypracowany przez fundusze.
Jak działa PPK na przykładzie NN?
Pieniądze są inwestowane w sposób dopasowany do wieku uczestnika PPK. Każdej osobie przypisywany jest jeden z oferowanej palety funduszy. Ma on w nazwie datę, która jest zbliżona do roku, gdy oszczędzający PPK kończy 60 lat. To, ile środków w danym momencie fundusz inwestuje w akcje i obligacje, zależy od tego w jakim wieku są jego uczestnicy.
Nationale-Nederlanden PTE zarządza obecnie dziewięcioma funduszami zdefiniowanej daty Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro (2025-2065) – dedykowanymi do oszczędzania w ramach PPK. Od momentu uruchomienia4 do 26 września 2024 r. wszystkie fundusze wypracowały dodatnie wyniki. Najwyższe stopy zwrotu, które sięgają prawie 80%, przyniosły fundusze o dalszych datach, czyli skierowane do najmłodszych oszczędzających w PPK. Ich wyniki solidnie przekraczają także średni wynik wypracowany przez cały rynek PPK.
– Oszczędzający w PPK mogą stale monitorować, ile mają środków i jaki wynik wypracowały fundusze. Można to łatwo sprawdzić po zalogowaniu do serwisu Moje NN – mówi Paweł Giza.
Materiał przygotowany przez Nationale-Nederlanden PTE S.A. Środki, które klienci gromadzą w PPK w Nationale-Nederlanden PTE inwestujemy w funduszach Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro, żeby wartość oszczędności mogła rosnąć. Wyniki naszych funduszy zależą od sytuacji na rynkach finansowych oraz naszych decyzji inwestycyjnych. Musisz liczyć się z ryzykiem, że wartość Twoich oszczędności może podlegać wahaniom i może się zmniejszyć. To znaczy, że możesz stracić przynajmniej część kapitału. Nie gwarantujemy, że nasze fundusze osiągną swój cel inwestycyjny oraz powtórzą wyniki, które wypracowały w przeszłości.
Dane, które podajemy w artykule pochodzą z:
• Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, w zakresie liczby uczestników PPK oraz dobrowolnych produktów emerytalnych,
• z firmy Analizy Online, w zakresie aktywów firm oferujących PPK,
• ze strony nn.pl, na której publikujemy wyceny i aktywa funduszy Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro.
Jako zysk lub stratę funduszy Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro rozumiemy różnicę między wyceną jednostki z dnia 9 września 2019 r. (w przypadku funduszy z datami 2025-2060 w nazwach) lub 17 lutego 2021 r. (w przypadku funduszu z datą 2065 w nazwie) a wyceną jednostki z dnia 26 września 2024 r.