"Nie jesteśmy zainteresowani" - powiedział Gajewski zapytany, czy Santander chciałby przejąć segment bankowości detalicznej Banku Handlowego, w związku ze zmianą strategii Citigroup.
Prezes poinformował, że po akwizycji wydzielonej części Deutsche Bank Polska nie planuje kolejnych transakcji M&A.
"Nie jesteśmy zainteresowani przejęciami. Ten model się wyczerpał, chcemy rosnąć organicznie i, jak widać, coraz lepiej sobie radzimy. [...] poziomy NPS to są poziomy Top-3, więc widać, że tutaj przy dużym wysiłku potrafimy to robić" - powiedział Gajewski.
Jak dodał, polityka dywidendowa banku pozostaje bez zmian.
"Nasza polityka dywidendowa się nie zmienia, chcemy płacić dywidendę akcjonariuszom. Ograniczenia są głównie regulacyjne i im się musimy podporządkowywać" - zaznaczył.
Przypomniał, że na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariusze podjęli decyzję o utworzeniu kapitału dywidendowego.
"Za wcześnie, by oceniać, co zrobi KNF. Na wypadek, gdyby umożliwiła wypłatę dywidendy, my jesteśmy przygotowani poprzez decyzję walnego o funduszu dywidendowym. Mamy też zaległy zysk z lat poprzednich, którego nie wypłaciliśmy w formie dywidendy i zakładamy, że wcześniej czy później to zrobimy" - dodał członek zarządu Maciej Reluga.
Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 229,31 mld zł na koniec 2020 r.
(ISBnews)