Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 981 punktów, czyli 2,82 proc. i wyniósł 33.811,40 pkt. To był najgorszy dzień dla tego indeksu od 28 października 2020 roku.

S&P 500 na koniec dnia stracił 2,77 proc. i wyniósł 4.271,78 pkt. Ostatni raz taki spadek indeks zanotował w marcu.

Nasdaq Composite spadł o 2,55 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.839,29 pkt.

Dla Dow Jones to czwarty spadkowy tydzień z rzędu. Stracił od poniedziałku 1,5 proc. W ciągu ostatnich 11 tygodni indeks spadał aż przez dziewięć z nich.

Reklama

S&P 500 zniżkuje trzeci tydzień z rzędu, tym razem o 2,5 proc.

Nasdaq od początku tygodnia stracił 3,6 proc.

„Giełdy są obecnie rozdzierane przez dwie przeciwstawne siły, pierwszą z nich są wyniki za pierwszy kwartał, które są całkiem niezłe. Z drugiej strony wydaje się jakby bankierzy z Fedu pojawiali się z coraz bardziej jastrzębimi komunikatami za każdym razem, gdy mamy rajd na rynkach akcji" - powiedziała Anastasia Amoroso, główna strateg ds. inwestycji w iCapital Securities LLC.

„Obawy o stagflację powracają w związku z oznakami napiętego rynku pracy i słabnących nastrojów biznesowych w czasie rzeczywistym, w połączeniu z kolejnym odbiciem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Wszystko to zasypane informacjami o wynikach za pierwszy kwartał” – dodał Chris Hussey, dyrektor zarządzający w Goldman Sachs.

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell zaostrzył w czwartek swoje stanowisko w sprawie ujarzmienia najwyższej od ponad 40 lat inflacji w USA. Powell zasygnalizował podczas panelu MFW, że w maju możliwa jest podwyżka stóp procentowych w USA o 50 pb.

Traderzy wyceniają możliwość czterech podwyżek kosztu pieniądza w USA po 50 pb, co byłoby najostrzejszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w Stanach od 1982 r.

Uspokojenie sytuacji rynkowej będzie, kiedy ten proces się zakończy. Gdy wycena zmian w polityce monetarnej się zakończy, to mam nadzieję, że zobaczymy prawdziwą stabilizację na rynkach" – powiedział Daniel Morris, główny strateg rynkowy w BNP Paribas Asset Management.

"Nie jest jasne, czy Powell będzie w stanie zrealizować swoje zadanie, bez kompletnego zniweczenia odbicia po pandemii, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej wielkości podwyżek stóp proc., aby zakotwiczyć inflację w granicach celu” – dodał Ian Lyngen, szef strategii stóp procentowych w BMO Capital Markets.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już prawie dwa miesiące. Wojska rosyjskie w nocy z czwartku na piątek nadal prowadziły ostrzały artyleryjskie Charkowa i kontynuowały atak na Donbas. Wsiom obwodu chersońskiego graniczącego z anektowanym Krymem, grozi katastrofa humanitarna.

Ze spółek GAP szedł w dół o 18 proc. Firma ogłosiła, że dyrektor generalna oddziału Old Navy, Nancy Green, opuszcza firmę w tym tygodniu. Gap obniżył również swoje perspektywy wzrostu sprzedaży netto w roku fiskalnym 2022.

Verizon szedł w dół o 6 proc. - zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 1,35 USD, zgodnie z oczekiwaniami.

American Express spadł o 2 proc. Zysk na akcję wyniósł w pierwszym kwartale 2,73 USD, a rynek oczekiwał 2,40 USD za akcję.

Snap rósł o 4 proc. Liczba użytkowników aktywnych codziennie w pierwszym kwartale była wyższa od oczekiwań.

Spośród 98 spółek z indeksu S&P 500, które podały wyniki za I kw., 79 proc. przebiło oczekiwania dotyczące zysków, a 65 proc. pobiło konsensus dotyczący sprzedaży.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 1 pb do 2,89 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji zniżkowała o 1 pb do 2,93 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 206 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec były wyceniane po 101,85 USD za baryłkę, po spadku o 1,88 proc., czerwcowe futures na Brent idą w dół o 1,85 proc. do 106,31 USD/b.