Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 31.990,04 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,13 proc. i wyniósł 3.966,84 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,43 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.782,67 pkt.

"Nadal widzimy wiele zagrożeń dla wycen aktywów ryzykownych wraz z narastaniem obaw o recesję i kontynuowaniem walki z inflacją przez chłodzenie gospodarki przez banki centralne" - powiedział Eric Robertson, główny strateg w Standard Chartered Bank.

Reklama

"Nie uważamy, aby obecny rynek niedźwiedzia zakończył się, dopóki nie zobaczymy najniższych poziomów danych makro albo złagodzenia stanowiska w polityce monetarnej ze strony Fedu" - powiedziała Nadia Lowell, strateg ds. akcji w USA w UBS Global Wealth Management.

Inwestorzy czekają na komunikat po zakończeniu posiedzenia Rezerwy Federalnej USA, który zostanie opublikowany w środę o 20.00 czasu polskiego. Uzasadnienie decyzji Fedu przedstawi pół godziny później prezes banku centralnego Jerome Powell.

Na rynkach spodziewana jest kolejna duża podwyżka stóp procentowych w USA o 75 pb., która ma pomóc walczyć z wysoką inflacją.

Badanie przeprowadzone przez Bloomberg wśród ekonomistów w tym miesiącu określiło prawdopodobieństwo pogorszenia koniunktury gospodarczej w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy na 47,5 proc., w porównaniu z 30 proc. w czerwcu.

"Oczekujemy, że Fed nadal będzie agresywnie działać teraz i w przyszłości. Presja inflacyjna nadal nie wykazuje wystarczających oznak słabnięcia, nie na tyle, aby wskazać bankierom z Fed, że zrobili dostatecznie dużo" - powiedziała w Bloomberg TV Marija Veitmane, starsza strateg w State Street Global Markets.

"Trzeba ograniczyć aktywność gospodarczą w kraju, aby pomóc osiągnąć cel, w którym chcemy podążać w zakresie inflacji” – powiedział główny ekonomista Bank of America Michael Gapen, który przewiduje łagodną recesję w USA, która rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku.

W górę podczas poniedziałkowej sesji szły akcje producentów leków antywirusowych po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy. SIGA Technologies rósł o 22 proc., Tonix Pharma o 27 proc., Chimetrix o 40 proc., a Inovio Pharma o 14 proc.

W dalszym ciągu słabo zachowują się spółki technologiczne po tym jak w końcówce zeszłego tygodnia rozczarowujące wyniki kwartalne przedstawił Snap.

Mocno rosły natomiast w ślad za drożejącą ropą naftową koncerny paliwowe. Diamondback Energy, Marathon Oil i APA Corp zyskały po około 6 proc. Chevron ze wzrostem 2,7 proc. był najsilniej rosnącą spółką wśród uczestników indeksu Dow.

Squarespace szedł w dół o 13 proc. Prognozy całorocznego zysku były niższe od prognoz analityków.

Nie zwalnia tempa sezon publikacji wyników za drugi kwartał przez amerykańskie spółki, w tym przez największe spółki technologiczne.

Do końca zeszłego tygodnia 21 proc. spółek z indeksu S&P 500 zaraportowało wyniki za II kw. Według zestawienia FactSet Research prawie 70 proc. z nich przekroczyło oczekiwania analityków dotyczące EPS.

We wtorek po sesji wyniki opublikują Microsoft i Alphabet, właściciel Google. Zwłaszcza wyniki tej drugiej spółki będą niecierpliwie wypatrywane po tym jak swoimi dokonaniami za drugi kwartał rozczarowały Twitter i Snap. Alphabet nie publikował wcześniej swoich prognoz wyników.

Meta Platforms (dawniej Facebook) przedstawi wyniki w środę po sesji. Od początku 2022 roku akcje spółki potaniały już ponad 50 proc.

Amazon i Apple zaraportują swoje kwartalne wyniki w czwartek po sesji. Od początku roku akcje tej drugiej firmy zachowują się mocniej niż innych firm technologicznych, a także lepiej niż indeks S&P 500 (są na 13,2 proc. minusie).

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb. do 2,81 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 6 pb. do 3,04 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -20 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 33 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 96,54 USD za baryłkę, po wzroście o 1,95 proc., wrześniowe futures na Brent idą w górę o 1,8 proc. do 105,05 USD/b.

pr/ sp/