Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,71 proc. i wyniósł 32.656,70 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,30 proc. i wyniósł 3.970,15 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,10 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.455,54 pkt.

Pomimo mocnego początku 2023 roku, akcje w lutym na Wall Street zanotowały spadek. To drugi spadkowy miesiąc spośród trzech ostatnich. Indeks Dow w lutym stracił ponad 4 proc., S&P 500 zniżkował ponad 2,5 proc., a Nasdaq Composite spadł ponad 1 proc.

Reklama

Susannah Streeter, dyrektorka ds. rynków w Hargreaves Lansdown, komentując wtorkową sesję na Wall Street, wskazała, że słabną bardziej optymistyczne nastroje, które opanowały rynek w poniedziałek, a inwestorzy ponownie koncentrują się na ryzyku dla perspektyw dla światowej gospodarki.

„Rynki akcji nie doceniają nadchodzących wyzwań makro. Nie oznacza to, że nie możemy mieć krótkoterminowych rajdów, takich jak w styczniu, napędzanych czynnikami technicznymi i obawami o przegapienie okazji przez inwestorów” - powiedziała Wei Li, główny globalny strateg inwestycyjny w BlackRock.

Strateg Citigroup Inc. Chris Montagu powiedział, że nastroje inwestorów wobec aktywów ryzykownych zaczęły być coraz bardziej pesymistyczne, ponieważ w zeszłym tygodniu pojawiło się wiele krótkich pozycji na kontraktach terminowych na indeks S&P 500.

Akcje są przewartościowane z powodu zbyt optymistycznej prognozy dla stóp proc. i zagrożone dalszymi stratami, ponieważ dywergencja z obligacjami dopiero się zamyka – uważa Marco Kolanovic, główny strateg ds. globalnych rynków akcji w JPMorgan Chase & Co.

"Rynki ryzyka są źle dopasowane do polityki monetarnej i cyklu koniunkturalnego" - napisał Kolanovic w raporcie, dodając, że stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas, prowadzą do efektów obejmujących niszczenie popytu, niższe marże spółek i odpisy aktywów.

Według Marko Kolanovica umiarkowany spadek na rynkach akcji USA w ostatnich tygodniach nie oddaje gwałtownego wzrostu stóp od ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Kolanovic dodał, że przy obecnym poziomie realnych stóp proc., dane historyczne sugerują, że Index S&P 500 jest 2,5 raza przeszacowany.

Podczas gdy jastrzębie komentarze Fedu i dane sygnalizujące podwyższoną inflację, skłoniły inwestorów na rynku obligacji do wyceny znacznie bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej niż wcześniej oczekiwano, akcje zareagowały w bardziej umiarkowany sposób, pogłębiając rozbieżność między klasami aktywów. Indeks S&P 500 pozostaje 4 proc. wyżej w skali roku, nawet po trzytygodniowym spadku, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych zbliża się do poziomu 4 proc.

Kolanovic, który był jednym z największych optymistów na Wall Street przez większą część zeszłorocznego załamania na rynku, od tego czasu zmienił swój pogląd, zmniejszając swoją alokację w akcje w połowie grudnia, powołując się na obniżone perspektywy gospodarcze w tym roku.

Ze spółek akcje Targetu wzrosły we wtorek na koniec dnia o 1 proc. Spółka podała, że spodziewa się całorocznego skorygowanego zysku na akcję w przedziale 7-75-8,75 USD wobec oczekiwanego EPS na poziomie 9,25 USD.

Notowania Zoom Video zyskały 1 proc. Spółka prognozuje skorygowany zysk na akcję w I kw. od 96 do 98 centów wobec oczekiwanych 87 centów.

Notowania giganta naftowego Chevronu spadły o 1 proc. Druga największa spółka paliwowa zwiększyła swój roczny cel wartości skupu akcji własnych do 17,5 mld USD z 15 mld USD wcześniej.

Norwegian Cruise Line spadł o 10 proc. Strata na akcję w IV kw. była wyższa od oczekiwań.

Inwestorzy otrzymali we wtorek sporą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w lutym do 102,9 pkt. z 106,0 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 107,1 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 108,5 pkt.

Wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w lutym spadł do -16 pkt. z -11 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -5 pkt.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w lutym do 43,6pkt. z 44,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 45,5 pkt.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w grudniu 2022 r. o 4,65 proc. rdr i spadł o 0,5 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 4,75 proc. rdr.

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, spadł w grudniu 2022r. o 0,1 proc. mdm - podała FHFA. Rynek oczekiwał, że indeks spadnie o 0,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA spadł o 0,1 proc. mdm.

Zapasy amerykańskich hurtowników w styczniu spadły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +0,1 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,1 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 76,93 USD za baryłkę, po wzroście o 1,65 proc., a kwietniowe futures na Brent zwyżkują o 1,72 proc. do 83,87 USD/b. (PAP)