Wartość złota w sztabkach (tzw. bullion) spadła poniżej 1800 dolarów za uncję. W tym samym czasie na fali szczepionkowego optymizmu miedź przebiła siedmioletni szczyt optymizmu. Na Londyńskiej Giełdzie Metali miedź zyskała 2,3 proc. do 7672 USD za tonę. Kontrakty terminowe na rudę żelaza w Singapurze wzrosły o 1,4 proc.

Wszyscy liczą, że ​​stale przyspieszające chińskie ożywienie gospodarcze, nie będzie jedynym motorem popytu na metale kolorowe. W listopadzie nastąpiła duża rotacja aktywów ryzykownych, a wyniki giełdowe osiągnęły rekordowe poziomy.

Najnowszy wzrost nastąpił po tym jak dwóch czołowych amerykańskich urzędników ds. zdrowia zapowiedziało, że masowe szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych przed końcem roku. Również indeks chińskiego sektora produkcyjnego wzrósł do najwyższego poziomu od trzech lat. Pekin różnymi metodami wspiera konsumpcję krajową, największy nacisk kładąc na sprzedaż samochodów i sprzętu AGD.

„Poprawiający się globalny impuls wzrostu prawdopodobnie będzie utrudniał wzrosty na rynku złota” - napisali analitycy z australijsko-nowozelandzkiej Banking Group Ltd. W odpowiedzi na pytanie zespołu Bloomberga.