Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 91,22 USD, niżej o 0,59 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 92,67 USD za baryłkę, niżej o 0,37 proc.

Kryzys na Ukrainie i możliwe wznowienie umowy nuklearnej z Iranem - to tematy, które najbardziej interesują graczy na rynkach ropy.

Prezydent USA Joe odbędzie w piątek spotkanie - wideokonferencję z sojusznikami USA – przywódcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, W. Brytanii, a także UE i NATO.

Reklama

Rozmowa dotyczyć ma kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Wielostronne rozmowy państw członkowskich NATO mają pomóc w wypracowaniu wspólnego planu działań w obliczu kryzysu dotykającego Ukrainę.

Władze w Waszyngtonie dążą za wszelką cenę do deeskalacji w nasilającym się od kilku tygodni konflikcie.

W pobliżu ukraińskich granic - na Białorusi i w Rosji - stacjonuje obecnie od 100-130 tys. rosyjskich żołnierzy, a koncentracja wojsk i uzbrojenia w tym rejonie niesie wielkie zagrożenia dla Ukrainy.

Z ustaleń amerykańskiego wywiadu wynika, że Rosjanie mogą dopuścić się prowokacji, by uzasadnić napaść na Ukrainę.

"Większość premii za ryzyko związane z konfliktem ukraińskim została już wyceniona na rynkach ropy" - wskazuje Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. rynków surowcowych w VI Investment Corp.

"Wielu inwestorów nadal spekuluje, że nie przerodzi się to wszystko w wojnę na pełną skalę" - dodaje.

"Dopóki nie nastąpi rosyjska inwazja na Ukrainę jakiś duży wzrost cen ropy jest mało prawdopodobny" - podkreśla.

Tymczasem na rynkach narastają spekulacje, że porozumienie nuklearne z Iranem może zostać wznowione, a tym samym pojawiłaby się szansa na przywrócenie oficjalnych dostaw irańskiej ropy na globalne giełdy paliw.

Na początku tego tygodnia czołowy negocjator nuklearny Iranu Ali Bagheri Kani pisał na Tweeterze, że "po tygodniach intensywnych rozmów jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek porozumienia (...)".

"Sprawa porozumienia nuklearnego z Iranem ponownie skupia uwagę rynków, co wpływa na obniżkę cen ropy" - wskazuje Yun.

Ropa WTI staniała od początku tego tygodnia na NYMEX o 2,1 proc. W ten sposób WTI może w tym tygodniu zakończyć serię 8 poprzednich tygodni z rzędu ze zwyżką notowań - najdłuższym "rajdem" cen od X 2021.

Benchmarkowa Brent na ICE od początku tygodnia również zniżkowała o 2,1 proc. To pierwsza tygodniowa strata od XII 2021.