Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 80,76 USD, wyżej o 0,54 proc. i po wzroście w tym tygodniu o ok. 1 proc.

Rafinerie mocno zwiększyły zakupy ropy na rynku fizycznym

Ropa Brent na ICE w dostawach na III wyceniana jest po 86,39 USD za baryłkę, wyżej o 0,27 proc.

Reklama

W Chinach rośnie popyt po tym, jak władze tego kraju zrezygnowały z ostrych ograniczeń covidowych, a rafinerie mocno zwiększyły zakupy ropy na rynku fizycznym.

Siła ożywienia gospodarczego w Chinach znajduje się w centrum uwagi wielu ekonomistów, którzy próbują oszacować skalę wzrostu po miesiącach lockdownów.

"Ceny ropy rosną w związku z utrzymującym się optymizmem związanym z otwarciem gospodarki Chin" - mówi Charu Chanana, strateg rynkowy w Saxo Capital Markets Pte.

"Doniesienia, że liczba zachorowań na Covid-19 w Chinach osiągnęła już szczyt, jeszcze bardziej poprawia nastroje i oczekiwania, że popyt zacznie się odradzać w bardziej zrównoważony sposób" - dodaje.

Tymczasem w USA mocno rosną zapasy ropy - zapasy te w ubiegłym tygodniu wzrosły o 8,41 mln baryłek, czyli o 1,91 proc. do 448,02 mln baryłek - podał Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,48 mln baryłek, czyli o 1,54 proc. do 230,26 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,94 mln baryłek, czyli o 1,65 proc. do 115,78 mln baryłek - podał DoE.