Reklama

Reklama

Reklama

Kiedy wrzało w parlamencie. Sejmowe kryzysy

20 grudnia 2016, 15:47
Późnonocne głosowanie nad wotum nieufności dla gabinetu Jana Olszewskiego było spowodowane awanturą lustracyjną, jaka wybuchła w Sejmie po przyjęciu 28 maja z inicjatywy Janusza Korwin-Mikkego uchwały o lustracji osób piastujących wysokie stanowiska państwowe. Spór podgrzało przygotowanie zgodnie z tą uchwałą przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza listy 64 osób – w tym posłów i senatorów – podejrzanych o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Odwołaniu Olszewskiego sprzyjał ponadto prezydent Lech Wałęsa. W efekcie „nocnej zmiany” lub „nocy teczek”, jak później nazwano te wydarzenia rząd Olszewskiego upadł. Prezydent na nowego premiera wylansował Waldemara Pawlaka.
Późnonocne głosowanie nad wotum nieufności dla gabinetu Jana Olszewskiego było spowodowane awanturą lustracyjną, jaka wybuchła w Sejmie po przyjęciu 28 maja z inicjatywy Janusza Korwin-Mikkego uchwały o lustracji osób piastujących wysokie stanowiska państwowe. Spór podgrzało przygotowanie zgodnie z tą uchwałą przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza listy 64 osób – w tym posłów i senatorów – podejrzanych o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Odwołaniu Olszewskiego sprzyjał ponadto prezydent Lech Wałęsa. W efekcie „nocnej zmiany” lub „nocy teczek”, jak później nazwano te wydarzenia rząd Olszewskiego upadł. Prezydent na nowego premiera wylansował Waldemara Pawlaka. / PAP Archiwum / Krzysztof Wójcik
Polacy po 1989 roku nie byli świadkami zbyt wielu przesileń sejmowych, choć te, jeśli już się zdarzały, obfitowały w konsekwencje. Oczywiście posłom zdarzało się blokowanie mównicy, plątanie języka czy spanie w sejmowym korytarzu. – Typowych kryzysów parlamentarnych po 1989 r. nie mieliśmy wiele. Większość głośnych wydarzeń miało raczej charakter obyczajowo-proceduralny – mówi dr Paweł Stachowiak, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Po 2007 roku podobnych kryzysów zresztą nie było w ogóle, ponieważ koalicja PO-PSL dysponowała stabilną większością w Sejmie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak