Nadchodzi technologiczna rewolucja. Jak internet rzeczy zmieni nasze życie?
Z danych firmy Intel wynika, że do 2020 roku liczba urządzeń znajdujących się w globalnej sieci Internetu rzeczy (Internet of Thins) przekroczy 50 miliardów. Z kolei analitycy z Pew Research Centre prognozują że pięć lat później trudno będzie znaleźć urządzenia niekomunikujące się z internetem. Jak wpłynie to na nasze codzienne życie?
1 Już dziś możemy wyposażyć naszego czworonożnego przyjaciela w specjalną obrożę Whistle, która monitoruje jego aktywność i funkcje życiowe. Dzięki wbudowanym czujnikom, dowiemy się kiedy pies śpi, kiedy jest najbardziej aktywny, i co robi podczas naszej nieobecności. Whistle przesyła zestaw informacji o naszym pupilu na ekran naszego smartfona, wykorzystując wbudowane moduły Wi-Fi oraz Bluetooth.
Media
2 Na taki pomysł mogli wpaść tylko Japończycy. Toalety (czy też „washlety”) TOTO sprawiają, że wyjście „za potrzebą” staje się procesem w pełni zautomatyzowanym. Dzięki zastosowanym czujnikom, urządzenie samo się otwiera, spłukuje, jak również zamyka. TOTO wyczyści nawet nasze „siedzenie” strumieniem ciepłej wody. W najnowszej serii swoich toalet japoński producent poszedł jednak o krok dalej. Po skorzystaniu z TOTO, nasz mocz i kał podawane są automatycznie szczegółowej analizie, a jej wyniki mogą zostać przesłane do aplikacji mobilnej znajdującej się w smartfonie naszego lekarza.
Media
3 Pomysł niezwykle prosty, ale w swojej prostocie genialny. SmartBottles to opakowania na leki wyposażone w diodę LED oraz moduł Bluetooth, które przypominają nam o zażyciu danego leku. Gdy nadchodzi właściwa pora, dioda znajdująca się na nakrętce opakowania zaczyna migać, a na ekran naszego smartfona wysyłane jest powiadomienie. Alarm wyłącza się dopiero po odkręceniu opakowania i zażyciu lekarstwa.
Media
4 Mimo Kimono, to inteligentna piżamka, która – dzięki wbudowanym czujnikom – monitoruje tętno, oddech i aktywność naszego niemowlaka. Wiemy dokładnie kiedy zasypia, kiedy się budzi, a kiedy ma największą ochotę na zabawę. Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, Mimo Kimono w czasie rzeczywistym przesyła wszystkie dane do aplikacji mobilnej przygotowanej dla smartfonów z Androidem oraz iOS-em.
Media
5 Automat do kawy podłączony do internetu? Na taki krok zdecydowała się międzynarodowa sieć kawiarni Starbucks, która wyposażyła swoje lokale w nowoczesne automaty Clover. Nie tylko dostarczają one właścicielom Starbucksa aktualnych informacji na temat kawowych preferencji ich klientów, ale są również na bieżąco aktualizowane o nowe receptury i przepisy.
Bloomberg
6 Nosorożec biały, to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków na świecie. Zwierzęta te są cennym łupem dla kłusowników – przede wszystkim ze względu na swój róg, który w niektórych kulturach uznawany jest za rodzaj afrodyzjaku. Aby uchronić nosorożce przed kłusownikami, naukowcy opracowali specjalne bransoletki, które monitorują zdrowie zwierząt i określają ich dokładną lokalizacją. W momencie, gdy życiu nosorożca zagraża niebezpieczeństwo, na miejsce zdarzenia natychmiast wysyłany jest dron zwiadowczy.
ShutterStock
7 Coraz większą popularnością cieszą się również inteligentne systemy klimatyzacji, które dostosowują się do potrzeb użytkownika i monitorują jego nawyki. Jednym z przykładów jest system Aros obsługiwany za pomocą aplikacji mobilnej. Aros śledzi naszą lokalizacje, łącząc się z modułem GPS w smartfonie. Dzięki temu klimatyzacja uruchamia się automatycznie, gdy znajdujemy się w pobliżu naszego mieszkania. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Media
8 Nest Protect poinformuje nas o zagrożeniu pożarem nawet, gdy nie znajdujemy się aktualnie w domu – wysyłając powiadomienie na ekran smartfona. W sytuacji szczególnego zagrożenia urządzenia automatycznie powiadamia straż pożarną. Czujnik monitoruje również zawartość tlenku węgla w powietrzu. Gdy jego zawartość przekroczy dopuszczalną normę – Nest Protect automatycznie wyłącza piec gazowy.
Media
9
Monitoring zdrowia, to jedna z najbardziej fascynujących perspektyw związanych z rozwojem Internetu rzeczy. Już dziś możemy skorzystać z licznych zegarków i opasek, które śledzą naszą aktywność fizyczną i dostarczają wiele istotnych informacji prosto na ekran smartfona.
Jednym z ciekawszych urządzeń monitorujących stan naszego zdrowia jest waga Withings Smart Body Analyzer, która zbiera szczegółowe informacje na temat naszej wagi, BMI oraz zawartości tkanki tłuszczowej. Urządzenie mierzy również nasze tętno i analizuje jakość powietrza w pomieszczeniu. Zebrane dane są następnie wysyłane do specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej.
Media
10 Coraz większą popularnością cieszą się również kompleksowe systemy sterowania i kontroli, które zarządzają naszym ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem oraz systemem alarmowym. Systemy te często umożliwiają również obsługę urządzeń audio-video (kino domowe, zestawy stereo etc.), jak również innych urządzeń codziennego użytku, jak choćby lodówka, pralka czy kuchenka mikrofalowa.
Media
11 Oddawanie telefonu komórkowego w ręce dwulatka może się okazać kiepskim pomysłem. W jaki sposób możemy więc komunikować się z maluchem na odległość? Z pomocą przychodzą nam zabawki z serii Toymail z wbudowanym modułem Wi-Fi, który umożliwia dziecku wysyłanie wiadomości głosowych na smartfona rodzica. Swoim wyglądem maskotki te przypominają skrzynkę pocztowa, a ich obsługa jest – nomen omen – dziecinnie prosta.
Media
12 Inteligentne samochody to przyszłość motoryzacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Elon Musk oraz jego Tesla Motors. Motoryzacyjny gigant wierzy w Internet rzeczy, a najlepszym tego dowodem jest samochód Tesla Model S. Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej możemy kontrolować temperaturę wewnątrz pojazdu, uruchomić lub zatrzymać ładowanie akumulatora, zlokalizować pojazd, jak również otworzyć i zamknąć drzwi oraz bagażnik. Oprogramowanie Tesli S jest również na bieżąco aktualizowane. Elon Musk chce pójść jednak krok dalej i coraz głośniej mówi o w pełni autonomicznych samochodach, które – dzięki wbudowanym czujnikom, i setkom gigabajtów danych – wyręczą kierowców.
Bloomberg
13
Internet rzeczy to nie tylko inteligentne lodówki, zegarki i zabawki. To również wielka szansa, aby wyjść naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Firma Intel we współpracy ze światowej klasy naukowcem Stephenem Hawkingiem wyprodukowała specjalny wózek inwalidzki, dzięki któremu użytkownik ma możliwość lepszej interakcji z otoczeniem. Inteligentny wózek potrafi m.in. przewidzieć czy uda nam się wjechać w określone miejsce. Dostarcza również szeregu informacji na temat parametrów życiowych użytkownika – tętna, ciśnienia krwi czy też temperatury ciała. Connected Wheelchair Project bez wątpienia może przyczynić się do poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych.
Co ciekawe, projektem inteligentnego wózka inwalidzkiego może pochwalić się również para absolwentów Politechniki Wrocławskiej – Patryk Arłamowski oraz Kamila Rudnicka. Kilka miesięcy temu dwójka wynalazców została uhonorowana nagrodą Polski Wynalazek 2014.
Media
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama