Reklama

Reklama

Reklama

Nadchodzi technologiczna rewolucja. Jak internet rzeczy zmieni nasze życie?

3 grudnia 2014, 06:20
Internet rzeczy (czy też Internet przedmiotów), to koncepcja, zgodnie z którą przedmioty codziennego użytku mogą pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Termin ten po raz pierwszy został użyty w 1999 roku przez Kevina Ashtona. Obdarzenie „inteligencją” przedmiotów codziennego użytku – takich jak choćby urządzenia gospodarstwa domowego, RTV, artykuły oświetleniowe czy też grzewcze – jest możliwe dzięki wyposażeniu ich w szereg czujników i modułów, które dotychczas zarezerwowane były jedynie dla takich urządzeń jak smartfony, tablety czy też komputery osobiste. Mowa o technologiach Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy też RFID. Koncepcja Internetu rzeczy wciąż znajduje się w powijakach, a jej dalszy rozwój wiąże się również z licznymi kontrowersjami (dotyczą one przede wszystkim naszej prywatności). Nie zniechęca to jednak technologicznych gigantów do eksperymentowania z inteligentnymi urządzeniami. Oto najciekawsze przykłady zastosowania koncepcji Internetu rzeczy w praktyce – zarówno w namacalnej teraźniejszości, jak i wcale nieodległej przyszłości.
Internet rzeczy (czy też Internet przedmiotów), to koncepcja, zgodnie z którą przedmioty codziennego użytku mogą pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Termin ten po raz pierwszy został użyty w 1999 roku przez Kevina Ashtona. Obdarzenie „inteligencją” przedmiotów codziennego użytku – takich jak choćby urządzenia gospodarstwa domowego, RTV, artykuły oświetleniowe czy też grzewcze – jest możliwe dzięki wyposażeniu ich w szereg czujników i modułów, które dotychczas zarezerwowane były jedynie dla takich urządzeń jak smartfony, tablety czy też komputery osobiste. Mowa o technologiach Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy też RFID. Koncepcja Internetu rzeczy wciąż znajduje się w powijakach, a jej dalszy rozwój wiąże się również z licznymi kontrowersjami (dotyczą one przede wszystkim naszej prywatności). Nie zniechęca to jednak technologicznych gigantów do eksperymentowania z inteligentnymi urządzeniami. Oto najciekawsze przykłady zastosowania koncepcji Internetu rzeczy w praktyce – zarówno w namacalnej teraźniejszości, jak i wcale nieodległej przyszłości. / ShutterStock
Z danych firmy Intel wynika, że do 2020 roku liczba urządzeń znajdujących się w globalnej sieci Internetu rzeczy (Internet of Thins) przekroczy 50 miliardów. Z kolei analitycy z Pew Research Centre prognozują że pięć lat później trudno będzie znaleźć urządzenia niekomunikujące się z internetem. Jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama