Ranking "Fortune 500": Najpotężniejsze firmy w USA
Amerykański magazyn "Fortun" opublikował coroczny ranking 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw, klasyfikowanych według przychodów brutto. Jak łatwo się domyślić, w pierwszej "dziesiątce" zestawienia dominują przede wszystkim firmy związane z branżą wydobywczą.
Amerykański magazyn "Fortun" opublikował coroczny ranking 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw, klasyfikowanych według przychodów brutto. Jak łatwo się domyślić, w pierwszej "dziesiątce" zestawienia dominują przede wszystkim firmy związane z branżą wydobywczą.
1 Koncern motoryzacyjny założony w 1903 roku przez Henry'ego Forda wciąż jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Ford, to drugi co do wielkości producent samochodów w USA i piąty pod względem wielkości na świecie. Koncern posiada swoje fabryki w takich krajach jak Argentyna, Brazylia, Indie, Hiszpania czy też Francja.
Bloomberg / Dario Pignatelli
2 General Electric (GE) to amerykański konglomerat działający m.in. branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii czy też ropy naftowej. Firma powstała oficjalnie w 1892 roku poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light i Thomson-Houston Company. W czasie ponad stuletniej historii w laboratoriach GE powstało szereg wynalazków, między innymi lodówka, żarówka, gramofon oraz silnik prądu stałego.
Bloomberg / Luke Sharrett
3 Wbrew pozorom Phillips 66 nie ma zbyt wiele wspólnego z holenderskim potentatem na rynku elektroniki użytkowej. Amerykański został założony w 1917 roku przez Lee i Franka Phillipsów jako Phillips Petroleum Co. Obecnie zajmuje się głównie rafinacją ropy naftowej i dystrybucją paliw. Do firmy należą m.in. stacje paliw Jet, które są obecne w Stanach Zjednoczonych, jak również kilku europejskich krajach.
Bloomberg / Daniel Acker
4 Największy amerykański koncern motoryzacyjny został założony w 1908 roku. 1 czerwca 2009 roku General Motors ogłosiło bankructwo i przeszedł w stan upadłości. Miesiąc później GM zostało wykupione przez Departament Skarbu USA i od tego czasu prowadzi działalność jako General Motors Company. Po ponad 2 latach od ogłoszenia bankructwa i półtora roku od restrukturyzacji koncern wypracował 9 mld. USD zysku w 2011 roku – najwięcej w swojej dotychczasowej historii. Obecnie w portfolio General Motors znajdują się takie marki samochodów jak: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Opel czy też Vauxhall.
Bloomberg
5 Firma z Cupertino to jeden z hegemonów branży nowych technologii. Symbol "nadgryzionego jabłka" uznawany jest dziś za najcenniejszą markę na świecie. Dzięki Apple, świat poznał takie urządzenia jak iPod, iPhone, iPad czy też Macbook. Czy zaprezentowany w ubiegłym roku inteligentny zegarek Apple Watch również okaże się wielkim rynkowym sukcesem? Przekonamy się wkrótce.
Bloomberg / Nelson Ching
6 Oprócz inwestowania i zarządzania licznymi spółkami zależnymi holding Berkshire Hathaway zajmuje się głównie działalnością ubezpieczeniową. Firma została założona przez Warrena Buffeta, amerykańskiego przedsiębiorcę i filantropa, który powszechnie uznawany jest za jednego z najlepszych inwestorów na świecie.
Bloomberg / Daniel Acker
7 Energetyczny gigant Chevron działa w 180 państwach na całym świecie, gdzie zaangażowany jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing, transport, wytwarzanie i sprzedaż chemikaliów oraz wytwarzanie energii. W pierwszej piątce rankingu "Fortune 500" Chevron znajduje się nieprzerwanie od 10 lat. To drugi największy koncern petrochemiczny w Stanach Zjednoczonych.
Bloomberg / David Paul Morris
8 Koncern ExxonMobil Corporation powstał w 1999 roku z połączenia dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Dziś, jest jedną z największych spółek giełdowych notowanych w obrocie publicznym pod względem kapitalizacji rynkowej oraz jednym z najpotężniejszych przedsiębiorstw naftowych na świecie. Siedziba koncernu mieści się w Irving (Teksas, USA).
Bloomberg / Andrey Rudakov
9 Amerykańska sieć supermarketów została założona w 1962 roku przez przedsiębiorcę Sama Waltona. Dziś, Walmart jest największym prywatnym pracodawcą w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku. Tylko w USA firma zatrudnia ponad 1,4 mln osób. Powszechnie rozpoznawanymi sloganami sieci są: "Wal-Mart. Always Low Prices. Always." (Zawsze niskie ceny. Zawsze.) oraz "Save Money. Live Better." (Oszczędzaj pieniądze. Żyj lepiej.).
Bloomberg / Simon Dawson
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję