Tego na pewno nie wiecie o Grecji. 12 zaskakujących faktów o gospodarce Hellady
Czy wiedzieliście, że Grecja w sumie przez ponad 90 lat pogrążona jest w kryzysie finansowym, a jej PKB jest dwa razy mniejsze niż gospodarka stanu Massachusetts w USA? Na podstawie danych zebranych przez portale Business Insider i Bloomberg, prezentujemy garść najciekawszych faktów o gospodarce tego kraju.
Czy wiedzieliście, że Grecja w sumie przez ponad 90 lat pogrążona jest w kryzysie finansowym, a jej PKB jest dwa razy mniejsze niż gospodarka stanu Massachusetts w USA? Na podstawie danych zebranych przez portale Business Insider i Bloomberg, prezentujemy garść najciekawszych faktów o gospodarce tego kraju.
1 Bankructwo to dla Grecji nic nowego. Pierwszy raz kraj ten stał się niewypłacalny już w IV wieku p.n.e. Wtedy to 13 greckich państw-miast musiało zaciągnąć pożyczkę w Świątyni w Delos. Jak nietrudno się domyślić, szybko pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań. Większość dłużników nigdy nie oddała pożyczonych pieniędzy. Straty świątyni oszacowano na 80 proc. wartości kredytu.
Bloomberg / Kostas Tsironis
2 Nie jest to jednak rekord na skalę światową. Dwa razy więcej bankructw mają na koncie takie kraje, jak Wenezuela czy Ekwador. Pierwszy raz Grecja ogłosiła niewypłacalność w 1826 w czasie wojny o niepodległość za czasów Imperium Osmańskiego. W 1843 roku Grecja znów zaczęła mieć problemy ze spłatą długów, po tym jak pieniądze z zaciągniętej w 1832 roku pożyczki wydała na wojsko i utrzymanie rządzącego krajem księcia Bawarskiego Ottona von Gluecksbura. Kolejne bankructwo miało miejsce w 1860 roku. Grecja została wówczas wykluczona z międzynarodowych rynków aż do 1878 roku. Na następne bankructwo nie trzeba było długo czekać – ogłoszono je w 1894 roku, kiedy po ponownym otwarciu dostępu do rynków, poziom zadłużenia znów wymknął się spod kontroli. Rząd przestał regulować zobowiązania już w 1893 roku. Piąty raz Grecja stała się niewypłacalna podczas Wielkiego Kryzysu w 1932 roku.
ShutterStock
3 Grecja spędziła w sumie 90 lat pogrążona w kolejnych kryzysach finansowych. To prawie połowa okresu niepodległości tego kraju. Dzięki pomocy Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, Grecja odzyskała niezależność w 1830 roku.
Bloomberg
4 Od początku kryzysu finansowego w Grecji zamknięto już ponad 300 tys. firm. Te które pozostały, to w większości małe, rodzinne biznesy. Z powodu spadających wydatków konsumentów, coraz wyższych kosztów prowadzenia działalności i rosnącego zadłużenia, wiele z nich znajduje się na granicy wypłacalności.
Bloomberg / Angelos Tzortzinis
5 Łapówki w Grecji to codzienność. Jak wynika z szacunków Brookings Institute, koszty korupcji w tym kraju stanowią około 8-10 proc. PKB rocznie. Według zeszłorocznego raportu Komisji Europejskiej, Grecja jest najbardziej skorumpowanym krajem Unii Europejskiej.
Bloomberg / Angelos Tzortzinis
6 Samozatrudnieni Grecy wydają ponad 100 proc. raportowanych fiskusowi dochodów na obsługę kredytów konsumenckich – wynika z raportu Uniwersytetu w Chicago z 2012 roku. Oznacza to, że zaniżają swoje dochody w oficjalnych deklaracjach, chcąc uniknąć opodatkowania. W 2009 roku prowadzącym firmę Grekom udało się uciec przed zapłaceniem w sumie 28 mld euro podatków.
Bloomberg / Angelos Tzortzinis
7 Od 2010 roku liczba Greków, których nie stać dłużej na utrzymanie własnego mieszkania wystrzeliła w górę. Odsetek tzw. Bamboccioni, czyli osób w wieku 18-34 lata, które mieszkają z rodzicami, wzrósł w Grecji do 63,5 proc. – wynika z danych Eurostatu. W grupie wiekowej 25-34 lata, ponad połowa młodych mieszka w domu rodzinnym. Jedynym krajem, który w UE wyprzedza pod tym względem Grecję, są Włochy.
Bloomberg
8 Młodzi Grecy, którym trudno powiązać koniec z końcem, mniej chętnie zakładają swoje rodziny. Współczynnik dzietności, czyli liczba urodzonych dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym, wynosi w tym kraju teraz ok. 1,3. Jeszcze w 2009 roku sięgał 1,49. Oznacza to, że populacja Grecji będzie się starzeć w coraz szybszym tempie, a kurcząca się siła robocza będzie mieć problemy z utrzymaniem rosnącej liczby emerytów. Już teraz młodzi poniżej 24 roku życia stanowią zaledwie 23,9 proc. ludności Grecji. Dla porównania, w Arabii Saudyjskiej w tym wieku jest 47 proc. społeczeństwa.
ShutterStock
9 Wartość greckiego PKB wynosi teraz 242,2 mld dol. Dla porównania, PKB Massachusetts wynosi 420,75 mld dol. Amerykański stan zajmuje powierzchnię 27 336 km kwadratowych, Grecja – 50 949 km kwadratowych.
ShutterStock
10 Grecja jest trzecim na świecie największym producentem oliwy z oliwek. Pod tym względem wyprzedzają ją tylko Hiszpania i Włochy. Co roku w Grecji powstaje 300 000 ton oliwy. 90 proc. produkcji eksportowane jest na rynki Unii Europejskiej.
Bloomberg / Ken James
11 Ilość wypalanych w ciągu roku papierosów w przeliczeniu na jednego mieszkańca Grecji wynosi 2 795. To trzeci najwyższy wynik na świecie. Dla przykładu, w Indiach „konsumpcja” papierosów per capita wynosi około 97.
Bloomberg