Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec rynku pracy, jaki znamy. Tak będziemy pracować za 10 lat

14 grudnia 2015, 06:30
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.: To, jakie kompetencje będą kluczowe w przyszłości, determinuje przede wszystkim automatyzacja pracy. Już dziś obserwujemy znikające zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, których praca może być z powodzeniem zastępowana przez maszyny. Naturalną konsekwencją tego procesu jest konieczność zatrudniania osób do tworzenia oraz obsługi tych maszyn i robotów, które stały się znaczącym elementem rynku pracy. Już dziś informatyka i programowanie oraz motoryzacja i nowe technologie należą do branż o największych deficytach pracowników. Popyt na specjalistów w tych dziedzinach nie gaśnie, a nieustający rozwój technologiczny powoduje, że będzie on coraz większy. Równocześnie na znaczeniu zyskują wszystkie umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, czy komunikatywność oraz różne unikalne kompetencje które - jak na razie – nie mogą zostać zastąpione przez maszyny.
Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.: To, jakie kompetencje będą kluczowe w przyszłości, determinuje przede wszystkim automatyzacja pracy. Już dziś obserwujemy znikające zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, których praca może być z powodzeniem zastępowana przez maszyny. Naturalną konsekwencją tego procesu jest konieczność zatrudniania osób do tworzenia oraz obsługi tych maszyn i robotów, które stały się znaczącym elementem rynku pracy. Już dziś informatyka i programowanie oraz motoryzacja i nowe technologie należą do branż o największych deficytach pracowników. Popyt na specjalistów w tych dziedzinach nie gaśnie, a nieustający rozwój technologiczny powoduje, że będzie on coraz większy. Równocześnie na znaczeniu zyskują wszystkie umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, czy komunikatywność oraz różne unikalne kompetencje które - jak na razie – nie mogą zostać zastąpione przez maszyny. / Media

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(11)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Arek
  2015-12-16 14:10:26
  Historia zatoczy koło.Wrócimy do niewolnictwa.Dawniej by mieć niewolnika Pan musiał zapłacić za niego czystym złotem,zapewnić mu mieszkanie,posiłek ,niewonik był cenną inwestycja.Niedługo niewolnik będzie darmo i robić będzie za miskę ryżu.
  5
 • faqit
  2015-12-15 20:10:35
  będą szukać parobkow na telefon ,a ty czekaj az wielmozny menago da ci znac zebys do pracy przyszedl
  1
 • siju
  2015-12-23 20:53:24
  no to pracujcie tak, ja palcem nie kiwnę beż normalnej uczciwej umowy o pracę :)
  4
 • dez
  2016-01-16 00:16:56
  Już mają pracodawcy czelność mówić - nie podoba się że g... płacę? To droga wolna, znajdę 100 takich co będą za g... pracować i jeszcze w rękę całować. Przy pracy zdalnej, z ciągłym zmienianiem miejsca pracy będzie takich zachowań więcej, a nie, jak mają durną nadzieję twórcy artykułu, że pracodawca doceni doświadczenie. Pracodawcy, poza nielicznymi wyjątkami, doceniają tylko wyciśnięcie pracownika jak cytrynę za najmniejsze pieniądze jakie się da. Do kultury zachodniej na rynku pracy nam bardzo daleko. Byle managerzyna czuje się bogiem i pogardza podwładnymi.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • WKUTY
  2015-12-14 14:38:59
  Taak, a zamiast karbowego z kijkiem na bramie, zaznaczającego ilu bezrobotnych przed zakładem, wpuścił tego dnia do fabryki, będzie inny "karbowy" informatyk, połączony elektronicznie z bramka na wejściu, albo z inną "bramką " aktywności pracownika w necie. Co poza nazwami i narzędziami się zmieni ? OGŁASZAM KONKURS NA WPISY PONIŻEJ !!!!!!!!
  1
 • kwas
  2016-02-19 18:02:09
  Wszyscy chcą elastycznego czasu pracy ale czy będą mieli elastyczną emeryturę w wieku 80 lat?Jeżeli teraz wymaga się udokumentowanych składek emerytalnych i wieku 67 lat . Wszyscy twierdzą że nazbierają tyle kasy w ciągu swojej pracy zawodowe że im starczy na starość.Jak widać w dzisiejszej ekonomi nic sie nie sprawdza.
  3
 • bggf
  2016-04-05 08:47:50
  pierdzielenie.... Wysokie bezrobocie = pracownik na telefon za grosze. Niskie bezrobocie = umowa o prace, wyższe wynagrodzenie. Takie prawa rynku.....
  0
 • Jubiler z Genewy
  2016-04-05 09:22:11
  Powoływanie się na zdanie ekspertów, którzy są aktywnymi graczami na rynku pracy jest mało0 wiarygodne. To jak przytaczanie opinii agencji ratingowych. Czy macie jakieś miarodajne badania na poparcie ww. tez. Elastyczność elastycznością ale system przewroci się lada dzień.
  0
 • luk801
  2015-12-16 22:56:34
  Karbowy będzie miał jeszcze z 10 poprawek do projektu darmo co by nie było przypadnie mu jeszcze prawo do "pozwolenia na wystawienie faktury bez wcześniejszego przyjęcia Raportu Zdawczo/odbiorczego".
  0
 • Fb38
  2016-07-19 19:53:26
  A ciekawe czy w tej pięknej przyszłości będą się liczyć znajomości żeby na dobrej firmy na jakieś niezłe stanowisko tak jak ma miejsce obecnie
  1
Reklama

Zobacz więcej