15 lat rządów Władimira Putina. Narodowy bohater czy autorytarny kat?
Agresywna polityka Władimira Putina wobec sąsiadów jest nieracjonalna i zła dla kraju, pomimo to prezydent Rosji nadal ma ogromne poparcie. Dlaczego? Bo Rosjanie lubią silnych przywódców, a taki wydaje się być Władimir Putin. Są jednak jeszcze inne czynniki, które przez lata umacniały pozycję prezydenta Rosji.
Agresywna polityka Władimira Putina wobec sąsiadów jest nieracjonalna i zła dla kraju, pomimo to prezydent Rosji nadal ma ogromne poparcie. Dlaczego? Bo Rosjanie lubią silnych przywódców, a taki wydaje się być Władimir Putin. Są jednak jeszcze inne czynnik, które przez lata umacniały pozycję prezydenta Rosji.
1 Na podobnym poziomie kształtuje się 15-letni wzrost PKB przypadającego na mieszkańca Rosji. W okresie od 1999 r. do 2013 r. PKB per capita zwiększyło się o 998 proc. W tym czasie produkt brutto na mieszkańca wzrósł z 1320 dol. w 1999 r. do około 14500 dol. w 2013 r.
Forsal.pl
2 Jednocześnie ze wzrostem PKB rosyjską gospodarkę hamowała wysoka inflacja. W 1999 r. wskaźnik wzrostu cen i usług w Rosji był na poziomie 38,5 proc., podczas gdy w 2013 roku wynosił już tylko 6,5 proc.
Forsal.pl
3
Dzięki dobrze rozwijającej się gospodarce pod rządami Putina rosły też rezerwy na "czarną godzinę", która teraz właśnie nadeszła. W 1999 roku rezerwy walutowe i złota Rosji były warte 12,6 mld dolarów. 15 lat później budżet na "czarną godzinę" był 41 razy większy. W 2013 roku rosyjskie rezerwy walutowe i złota mają wartość 511 mld dolarów.
Od momentu aneksji Krymu rosyjska gospodarka wyraźnie słabnie, dlatego Kreml jest zmuszony sięgnąć po fundusze rezerwowe. A że Rosja zaangażowana jest w na wielu frontach, w tym na Ukrainie i w Syrii, oraz objęta jest sankcjami, pieniądze gromadzone przez tłuste lata w specjalnych funduszach na "czarną godzinę" szybko się kurczą. Według niektórych szacunków rezerwy walutowe Rosji mogą zniknąć w 2018 roku.
Forsal.pl
4
Przez 15 tłustych lal Kreml znacznie ograniczył zadłużenie państwa. Od 1999 roku do 2013 r. dług publiczny zmniejszył się z 78 proc. PKB do zaledwie 8 proc. PKB.
Teraz sytuacja na rynkach surowców jest diametralnie odmienna, dlatego rząd Rosji zaczyna szukać oszczędności. Aleksiej Ulukajew, minister rozwoju gospodarczego Rosji mówił o tym podczas międzynarodowej konferencji przedstawicieli świata gospodarki i polityki - Forum Gajdara. W jego ocenie ministerstwa powinny być gotowe do obniżenia o 10 procent wydatków w tegorocznym budżecie. Ulukajew powiedział taż, że nadeszły ciężkie czasy dla gospodarek surowcowych, takich jak Rosja.
Forsal.pl
5 Wzrosty wskaźników makroekonomicznych Rosji pod rządami Putina znalazły też odzwierciedlenie w kieszeni zwykłego obywatela. Na początku jego rządów, w 1999 r., przeciętna emerytura w Rosji wynosiła 499 rubli, podczas gdy 15 lat później do kieszeni rosyjskich emerytów trafiała kwota 20 raz większa - 10 tys. rubli.
Forsal.pl
6
W ciągu 15 lat średnie wynagrodzenie w Rosji także zwiększyło się 20 krotnie. W pierwszym roku rządów Putina średnia pensja w Rosji była na poziomie nieco ponad 1,5 tys. rubli, natomiast w 2013 r. Rosjanie zarabiali przeciętnie prawie 30 tys. rubli.
Jak widać, wysoki poparcie Rosjan dla prezydenta nie jest wynikiem czysto platonicznego uwielbienia, ale ma też uzasadnienie w ich portfelach. Pytanie brzmi. Jak wiele tej „miłości” pozostanie, gdy niskie ceny ropy i słabnący rubel zaczną się odbijać na ich domowych budżetach?
Rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego podało, że w styczniu 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w Rosji było o 8 proc. niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie ze spadkiem wynagrodzeń rosły także wydatki na żywność. Rosyjski dziennik ekonomiczno-biznesowy "Wiedomosti" szacował, że na początku 2015 r. wydatki na żywność stanowiły około 55 proc. całościowego budżetu gospodarstw domowych.
Forsal.pl
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama