Głównym tematem wideokonferencji było ożywienie gospodarcze w kontekście transformacji energetyki i Europejskiego Zielonego Ładu. W spotkaniu nieformalnej Rady UE uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka i wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, w trakcie konferencji podkreślono, że epidemia COVID-19 uwidoczniła kluczową rolę sektora energii, w tym bezpieczeństwa energetycznego dla funkcjonowania gospodarki państw europejskich.

„W najbliższych latach sektor energii stanie przed szeregiem wyzwań post-COVID związanych m.in. z odbudową łańcuchów dostaw w celu prowadzenia inwestycji, mobilizacją środków finansowych, a niekiedy weryfikacją planów inwestycyjnych i akumulacji środków na kluczowe przedsięwzięcia” - wskazał Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister, „istotne jest, aby decyzje inwestycyjne uwzględniały aspekt zielonej i niskoemisyjnej odbudowy gospodarczej”.

Reklama

„W obliczu tak istotnych wyzwań inwestycyjnych, w celu sprawnego i sprawiedliwego przeprowadzenia transformacji, niezbędna jest także maksymalizacja wsparcia inwestycyjnego z funduszy unijnych i innych mechanizmów pomocowych” – dodał.

„W kontekście dążenia do realizacji celów UE na 2030 r., w najbliższych latach szczególnie istotne będą już rozpoczęte działania zapewniające rozwój niskoemisyjnych źródeł wytwórczych i wzmocnienie elastyczności systemu energetycznego w dobie dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii” – dodał Guibourgé-Czetwertyński.

Ministerstwo Klimatu zaznaczyło, że celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która jednocześnie zwiększy poszanowanie środowiska i klimatu, da impuls gospodarce, pobudzi krajowy przemysł i wyzwoli innowacyjność, a przy tym będzie akceptowalna społecznie i zapewni sprawiedliwe warunki dla przemian w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne.(PAP)