Cieślak spotkał się w poniedziałek ze świętokrzyskimi samorządowcami w związku z konsultacjami rządowego programu "Samorząd 3.0". Mówił również o założeniach Nowego Polskiego Ładu. Oświadczył, że samorządy będą w nim szeroko reprezentowane, a jednym z jego założeń będzie m.in. program gazyfikacji gmin.

"Mamy ogromne poczucie, że gazyfikacja miast i gmin przebiega w sposób niewystarczający. Program gazyfikacji wyspowej, będzie mógł być zrealizowany w centrach gmin, w małych miasteczkach, przy dużych firmach, zakładach, obiektach administracji publicznej. Z czasem wszystkie te mikro instalacje można będzie połączyć siecią, którą staramy się doprowadzić do gmin" – mówił.

Dodał, że takich instalacji w całym kraju będzie mogło powstać ponad 1000. "To na pewno usprawni i przyspieszy proces gazyfikacji i wpłynie na poprawę jakości powietrza" – dodał.

Reklama

Dodał, że w Nowym Ładzie rozważane jest wprowadzenie "stałej subwencji inwestycyjnej" dla samorządów. "Ma ona napędzać mechanizm inwestycyjny w samorządach terytorialnych" – zaznaczył.

Minister poinformował, że na liście projektów w Nowym Ładzie znajdzie się budowa ważnej drogi szybkiego ruchu przebiegającej przez woj. świętokrzyskie. Na tym etapie nie chciał zdradzić więcej szczegółów, jednak jak zaznaczył będzie ona miała kluczowe znacznie dla rozwoju regionu. Dodał, że w Nowym Ładzie uwzględniona ma być budowa połączenia kolejowego Busko Zdrój – Tarnów.

Cieślak poinformował, że w najbliższym czasie zostanie powołana rada samorządowa przy premierze Mateuszu Morawieckim. Jej zadaniem będzie między innymi wspieranie rządu w działaniach na rzecz samorządu terytorialnego, prezentując dobre działania i praktyki na rzecz rozwoju lokalnych społeczności.

Nawiązując do konsultacji projektu "Samorząd 3.0" powiedział, że po trzech dekadach funkcjonowania samorządu w Polsce, gminy i powiaty potrzebują nowego impulsu rozwojowego. Jak mówił konsultacje projektu skupiają się wokół trzech obszarów: usprawnienia inwestycji o znaczeniu publicznym, nowych źródeł finansowania jednostek samorządu terytorialnego oraz poprawie jakości usług publicznych.

Konsultacje projektu mają potrwać do końca maja. Natomiast dokument opracowany wspólnie z samorządowcami ma się pojawić na przełomie czerwca i lipca. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ skr/