Rząd planuje wsparcie dla kredytobiorców, w tym po 4 miesiące wakacji kredytowych w '22 i '23, a koszt tego wsparcia wyniesie 3 mld zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Reklama

Ponadto rząd chce zwiększyć Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do 2 mld zł.

„Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy” – powiedział premier.

Likwidacja WIBOR

W planach są też zmiany we wskaźniku WIBOR. Zmiany te mają kosztować 1 mld zł. „Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – jeśli sektora bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki” – stwierdził premier.

Oprocentowanie depozytów

Zapowiedział także zmiany, dotyczące oprocentowania depozytów.

„Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy” – powiedział. Dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.

„W najbliższym czasie zaproponujemy nowe rozwiązania” – powiedział Morawiecki.

Jak zaznaczył, niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i "są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem".