Jak podał we wtorek PAP rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak, NSA uchylił postanowienie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Chodzi o zażalenia na postanowienia WSA w Warszawie z 31 maja br., który wstrzymał - do czasu rozpoznania właściwej skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dot. koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.

Bochenek we wtorek podczas konferencji prasowej powiedział, że ta "decyzja polskiego sądu niższego szczebla była skandaliczna i bardzo dobrze, że sąd przychylił się do wniosku ministerstwa klimatu".

Rzecznik PiS zaznaczył, że nie może być tak, że sędziowie, którzy dodatkowo są "zaangażowani w upolitycznione stowarzyszenia sędziowskie" będą decydować o tym, jakie przedsiębiorstwa w Polsce będą działały, a które mają tej działalności zaprzestać. "Zwłaszcza przedsiębiorstwa, które mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo energetyczne" - dodał.

Obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że postanowienie WSA było "niepokojącym precedensem", w którym "jeden sędzia zdecydował się zniszczyć bezpieczeństwo energetyczne Polski". Dodał, że orzeczenie NSA należy przyjąć z ulgą, natomiast w jego ocenie to reakcja na sytuację, do której "nigdy nie powinno dojść".

Reklama

Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

"W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku" - informował na początku czerwca WSA. Rzeczniczka WSA podawała wówczas, że wydane przez WSA postanowienie z 31 maja br. nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.

Tymczasem w drugiej połowie czerwca WSA informował, że właściwa skarga na decyzję środowiskową - w związku, z którą wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji - ma zostać rozpoznana przez ten sąd 31 sierpnia br.

Autor: Adrian Kowarzyk