Według szacunków Europejskiego Urzędu Statystycznego od 2000 r. produkcja przemysłowa w całej UE rosła średnio o 0,6 proc. rocznie.

Gdzie produkcja przemysłowa rosła najszybciej?

Najwyższe średnie wskaźniki rocznego wzrostu odnotowano w Irlandii (5,6 proc.) i Polsce (4,9 proc.). Eurostat zauważa, że Irlandia jest jednak przypadkiem szczególnym ze względu na silne wahania koniunktury na przestrzeni ostatnich 25 lat. Natomiast poza Polską stabilny wzrost produkcji przemysłowej na poziomie ponad 4 proc. rocznie odnotowywały kraje Europy Środkowej Litwa, Estonia i Słowacja.

ikona lupy />
Największe spadki i wzrosty produkcji przemysłowej w krajach UE od 2000 r. / eurostat

Włoski przemysł w opałach

Największe spadki nastąpiły we Włoszech (-1,1 proc.) i Portugalii (-0,9 proc.). Produkcja przemysłowa od 2000 r. skurczyła się także w Hiszpanii, Grecji, Francji i Luksemburgu. Eurostat zwrócił uwagę, że w krajach tych „spadki produkcji przemysłowej nastąpiły w czasie kryzysu finansowego, a później produkcja tylko częściowo się odrodziła i uległa stagnacji”. Wyjątkiem jest Grecja, która od 2021 r. odnotowuje pozytywne zmiany.

Kryzysu finansowy i pandemia zahamowały produkcję w UE

Produkcja przemysłowa tąpnęła w czasie kryzysu finansowego w całej UE - do 2007 r. średnia unijna wynosiła rocznie 2 proc., ale w latach 2008 i 2009 r. spadła o 8,3 proc. Po kryzysie nastąpiło odbicie (z przerwą w latach 2012 i 2013). Ponownie negatywny wpływ na produkcję przemysłową miała w 2020 r. pandemia Covid-19.

Przemysłu farmaceutycznego motorem wzrostu

W całej UE w ostatnich 25 latach odnotowano dynamiczny wzrost przemysłu farmaceutycznego, który w dziewięciu państwach unijnych stanowił jedną z trzech najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłowych. Wśród dynamicznych branż Eurostat wymienia także sprzęt elektryczny, pojazdy silnikowe, maszyny i komputery oraz sprzęt optyczny.

Górnictwo i wydobycie z tendencją spadkową

Z kolei dużemu spadkowi uległo górnictwo i wydobycie, które od czasu kryzysu finansowego wykazuje stałą tendencję spadkową. W efekcie skala działalności górniczej i wydobywczej w UE zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich dwóch i pół dekady. Długotrwałej stagnacji uległa także produkcja energii.

W swoich statystykach Eurostat uwzględnił górnictwo i wydobycie, przetwórstwo przemysłowe oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i klimatyzację. Wyniki nie uwzględniają natomiast zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami.