Rozkwit chińskiej gospodarki eksplodował dopiero po przystąpieniu Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r. Po tej dacie Chiny szybko stały się najważniejszym ogniwem globalnych łańcuchów dostaw. Przemiana Chin w globalne centrum produkcyjne i największego eksportera świata wynika z połączenia wielu czynników, w tym obfitej siły roboczej, korzystnej polityki rządowej i ogromnych inwestycji infrastrukturalnych.

Chiny są największą fabryką świata

Wykres statisty, oparty na danych Światowej Organizacji Handlu, ilustruje jak w ciągu ostatnich 23. lat Chiny zdominowały świtowy handel.

Między 2000 a 2023 rokiem globalny eksport towarów wzrósł 3,7-krotnie z 6,5 biliona dolarów do 23,8 biliona dolarów w ujęciu nominalnym, tj. bez uwzględnienia inflacji. W tym samym czasie eksport Chin wzrósł 13,6-krotnie z 250 miliardów dolarów do 3,4 biliona dolarów, pozostawiając innych głównych eksporterów daleko w tyle.

Kto za plecami Chin?

W 2000 r. największym eksporterem na świcie, z wynikiem 782 mld dolarów, były USA. W ciągu 23. lat eksport Stanów Zjednoczonych wzrósł 2,6-krotnie do ponad 2 bln dol., co jednak wystarczyło tylko na 2. pozycję w zestawieniu największych eksporterów.

Niemcy, największa gospodarka Europy, które przed 23. laty były na drugiej pozycji, obecnie plasują się na najniższym stopniu podium. W badanym okresie eksport Niemiec wzrósł 3,1-krotnie do 1,7 bln USD.

ikona lupy />
Najwięksi eksporterzy świata w 2023 r. / statista.com