GUS opublikował najnowszą tablicę średniego dalszego trwania życia. Oczekiwana dalsza długość życia osób osiągających wiek 65 lat wydłużyła się w porównaniu z szacunkami z poprzedniego roku o rok i dwa miesiące. W przypadku 60-latków oczekiwana dalsza długość życia wzrosła o rok i cztery miesiące.

Według szacunków GUS dzisiejsi 30-latkowie będą żyć przeciętnie jeszcze 48 lat, podczas gdy prognozy z poprzedniego roku wskazywały na 46 lat i 5 miesięcy.

Podając swój wiek w latach i miesiącach możesz sprawdzić, jak długo statystycznie będziesz jeszcze żył. Sprawdź nasz kalkulator.

Kalkulator długości dalszego trwania życia

Reklama

Po wyborze liczby lat i miesięcy, kliknij w dowolne pole poza tabelą wyboru, by wyświetlić wynik.

Jak to wpłynie na wysokość nowych emerytur?

Nowe dane GUS wpłyną na wysokość nowo obliczanych emerytur, które wylicza się dzieląc składkę zgromadzoną na koncie przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia. Oznacza to, że im więcej miesięcy, tym niższe miesięczne świadczenie.

Dziennik Gazeta Prawna wyliczył, jak obecna emerytura o określonej wysokości wyliczona na podstawie tablic zeszłorocznych z danej składki zmieniłaby się, gdyby składkę przeliczyć według najnowszych tablic. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ. Co ważne, tablice GUS nie mają wpływu na emerytury, które zostały już przyznane.