GUS opublikował nową tablicę średniej długości życia. Oczekiwana długość życia osób we wszystkich grupach wiekowych wydłużyła się. Najdłużej pożyją osoby, które mają mniej niż 45 lat. W porównaniu do szacunków z poprzedniego roku osoby w wieku od 30 do 45 lat będą żyły średnio minimum 12 miesięcy dłużej.
Oczekiwana długość życia osób, które osiągnęły wiek 65 lat, wydłużyła się o ponad osiem miesięcy rdr. W przypadku osób w przedziale wiekowym 60-64 lat oczekiwana dalsza długość życia wzrosła średnio o 9,5 miesiąca.
Do czego służy tablica dalszego trwania życia z GUS?
GUS tłumaczy, że tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Wysokość emerytury stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy - ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury, czyli wartości szacunkowej, opartej na odpowiednio przyjętych założeniach. Emerytura hipotetyczna to prognozy wartości emerytury, a nie faktyczna wartość przyszłego świadczenia.