Według Altmaiera wnioski o pomoc będą mogły składać również przedsiębiorstwa o rocznych obrotach powyżej 750 mln euro - pisze dziennik "Handelsblatt". Minister nie podał szczegółów; mają one zostać ustalone z ministerstwem finansów w najbliższych dniach.

Celem jest pomoc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu ograniczeń obowiązujących podczas pandemii Covid-19. Powstanie również fundusz pomocy humanitarnej.

Minister Altmaier i przedstawiciele biznesu chcą też opracować zalecenia dotyczące strategii otwarcia gospodarki, które mają być przedstawione na kolejnych konsultacjach rządu federalnego i rządów krajów związkowych 3 marca. Stowarzyszenia handlowców "ze zrozumiałych względów" narzekają, że niepewność jest jedną z najtrudniejszych rzeczy w obecnej sytuacji.

Reklama

Lockdown, w wyniku którego zamknięto w Niemczech m.in. restauracje i wiele punktów sprzedaży detalicznej, został niedawno przedłużony przez rząd federalny i rządy krajów związkowych do 7 marca. Altmaier mówił we wtorek o "uzasadnionej nadziei", że podczas kolejnych konsultacji może pojawić się perspektywa otwarcia dla wielu obszarów. Zapowiedział również, że zostaną rozważone korekty kryteriów przyznawania pomocy finansowej przez państwo.