Pierwsza transza KPO

Jak poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Polska otrzymała pierwszą transzę KPO w wysokości 27 mld zł z UE. W ocenie eksperta Banku Pekao, efekty tych środków gospodarka poczuje pod koniec br., ale znaczący wzrost zobaczymy dopiero w 2025 roku, ponieważ - jak zaznaczył - "inwestycje potrzebują czasu, żeby się rozkręcić". Powołując się na analizy banku, powiedział, że KPO podbiją wzrost gospodarczy w przyszłym roku do 4-5 proc.

Zauważył, że część inwestycji otrzymało prefinansowanie z Polskiego Funduszu Odbudowy, dzięki czemu można płynnie przejść do finansowania z przelanych obecnie środków z KPO. Przykładem takich przedsięwzięć - jak mówił - jest m.in. budowa trasy kolejowej między Nowym Sączem a Krakowem oraz tunel koło Limanowej.

Reklama

Powiedział też, że dzięki KPO powinna ruszyć budowa infrastruktury towarzyszącej realizacji farm wiatrowych na morzu, choć same wiatraki to "wielomiliardowe przedsięwzięcie, które zajmie kilka lat"

Kurs złotego

Jego zdaniem, środki z KPO nie będą miały większego wpływu na kurs złotego, ponieważ rynek wycenił ich uruchomienie już po wyborach parlamentarnych w ubr. Dodał, że zarówno KPO, jak i środki z polityki spójności będą czynnikiem generującym presję inflacyjną. "Dlatego uważamy, że stopy procentowe nie spadną do końca przyszłego roku" - powiedział.

Środki z KPO

Pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy Polska złożyła w połowie grudnia 2023 r., 1,5 roku od akceptacji przez KE polskiego Planu. W lutym br. Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. Informowała także, że kwota ta to 10,5 proc. środków polskiego Krajowego Planu Odbudowy, a składają się na nią 2,69 mld euro grantów i 3,63 mld euro pożyczek.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska