Prezes PiS mówił, że ostatnio poza Polską, w Parlamencie Europejskim zapadła decyzja, która "w wolność godzi, a przynajmniej może godzić". "W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie - wolność w Internecie, mówię o tzw. ACTA 2" - powiedział Kaczyński. Mówił, że PO jeszcze nie tak dawno mówiła, że jest przeciwna temu rozwiązaniu, a w czasie głosowania w PE część polityków PO była za, część się wstrzymała, a dwie osoby wyjęły karty do głosowania. "W istocie (Platforma) była za" - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński mówił, że Polska ma ponad dwa lata na implementację nowych przepisów. "PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana" - zadeklarował prezes PiS. Podkreślił, że "Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności". "Dobre prawo, równe dla wszystkich prawo, plus sprawiedliwość równa się wolność" - dodał. "Od dzisiaj nie będziemy mówili o +piątce PiS+, będziemy mówili o +piątce plus+".

>>> Czytaj też: Korespondent wojenny: Prawa pokrewne to kwestia życia i śmierci

Premier Mateusz Morawiecki nawiązując do dyrektywy ws. praw autorskich wskazywał, że "ludzie z Koalicji Europejskiej, którzy mają usta pełne frazesów o wolności, zagłosowali przeciwko wolności w internecie". "My to będziemy starali się odkręcać, tak implementować, żeby było jak najwięcej tej wolności" - zapowiedział. Morawiecki złożył też obietnicę "wszystkim naszym wspaniałym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, wszystkim internautom - że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie". "Że to jest dla nas niezbywalny imperatyw wolności gospodarczej. Drodzy internauci jesteśmy z wami" - zapewnił. Szef rządu zapewnił przy tym, że PiS patrzy na rozwój gospodarczy w sposób całościowy. "Nikogo nie chcemy wyrzucać za burtę" - zadeklarował.

Zaznaczył, że "Piątka+" to jest konsekwentna realizacja programu solidarnościowego. "To jest konsekwentne wykonywanie testamentu wielkiej "Solidarności", tej sprzed 40 lat" - podkreślił Morawiecki.

Wydawcy i twórcy: interes polskich internautów będzie chroniony

Izba Wydawców Prasy oraz SDiW REPROPOL bronią dyrektywy przegłosowanej przez PE i zapewniają, że nowe przepisy będą chronić prawa wydawców i twórców w sieci, nie zagrażając wolności w internecie

"Dyrektywa, mimo, że wypracowana w drodze licznych kompromisów, poprawi standardy ochrony praw autorskich, wzmocni prawa wydawców i polepszy sytuację finansową dziennikarzy. Mając pełną świadomość, że znakomita większość polskich eurodeputowanych głosowała przeciw, apelujemy, by wyłączyć temat dyrektywy z bieżącej debaty politycznej" - czytamy w oświadczeniu. "Uchwalone lege artis przepisy stają się obowiązującym w naszym kraju prawem unijnym. W Polsce konieczna jest teraz ich publikacja i w ciągu dwóch lata implementacja do porządku prawnego. Wydawcy prasy mają nadzieję, że proces ten przebiegnie szybko i sprawnie, w pełnym porozumieniu z wszystkimi zainteresowanymi środowiskami. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w tym procesie we współpracy z organami państwa polskiego i środowiskami występującymi dotąd przeciwko dyrektywie. Mamy nadzieję, że dopracujemy się kompromisowych rozwiązań, które zapewnią realizację celów i zapisów dyrektywy oraz ochronią interes polskich internautów" - piszą prezes zarządu Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota, i prezes zarządu SDiW REPROPOL Maciej Hoffman.

>>> Czytaj też: Parlament Europejski poparł dyrektywę o prawach autorskich