Minister Klimatu i Środowiska

ikona lupy />
Paulina Henning-Kloska / Forsal.pl / Patryk Koch

Energia, klimat, środowisko będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać będzie Minister Klimatu i Środowiska - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska.

Reklama

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, minister kieruje następującymi działami administracji rządowej: energia, klimat i środowisko. Minister jest również dysponentem części 47, 51 i 41 budżetu państwa.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że organami podległymi Ministrowi Klimatu i Środowiska są: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska; Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ikona lupy />
Czesław Siekierski / Forsal.pl / Patryk Koch

Rolnictwo, rozwój wsi, rybołówstwo i rynki rolne to działy administracji rządowej, za które będzie odpowiadać Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Rządowym Centrum Legislacji (RCL), minister rolnictwa pokieruje następującymi działami administracji rządowej: rolnictwo, rozwój wsi, rybołówstwo oraz rynki rolne. Minister jest również dysponentem części 32, 33, 62 i 35 budżetu państwa.

Jako organy podległe lub nadzorowane przez ministra wymieniono: Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Lekarza Weterynarii, Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 13 grudnia 2023 r.

Minister Przemysłu

ikona lupy />
Marzena Czarnecka / Forsal.pl / Patryk Koch

Minister Przemysłu pokieruje działem administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin" - wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów, podpisanego przez premiera Donalda Tuska. Minister Przemysłu będzie też nadzorował Wyższy Urząd Górniczy.

Jak wynika z rozporządzenia, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin", jest dysponentem części 48 budżetu państwa (gospodarka złożami kopalin), sprawuje nadzór nad Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.

Obsługę ministra zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach - stwierdza również rozporządzenie.

Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Kieruje nim prof. Marzena Czarnecka.

Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział "gospodarka złożami kopalin" obejmuje sprawy prowadzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, racjonalnej gospodarki złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej i miedzi, w obszarze objętym wydobyciem.

Dział obejmuje także uzgadnianie koncesji na wydobywanie udzielanych przez ministra właściwego do spraw środowiska, w zakresie kopalin objętych własnością górniczą Skarbu Państwa, współpracę w nadzorze nad wydobywaniem wymienionych kopalin.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 13 grudnia 2023 r.

Minister Infrastruktury

ikona lupy />
Dariusz Klimczak / Forsal.pl / Patryk Koch

Gospodarka morska, gospodarka wodna, transport, żegluga śródlądowa będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać ma Minister Infrastruktury - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, podpisanym przez premiera Donalda Tuska, minister kieruje następującymi działami administracji rządowej: gospodarka morska, gospodarka wodna, transport, żegluga śródlądowa.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że organami podległymi Ministrowi Infrastruktury są: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inspektor Transportu Drogowego i Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Minister Aktywów Państwowych

ikona lupy />
Borys Budka / Forsal.pl / Patryk Koch

Minister Aktywów Państwowych pokieruje działami administracji rządowej "aktywa państwowe" oraz "łączność" - wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów, podpisanego przez premiera Donalda Tuska.

Rozporządzenie wskazuje także, że minister aktywów jest dysponentem części 55 (aktywa państwowe) i 26 (łączność) budżetu państwa.

Funkcję ministra aktywów państwowych w rządzie Donalda Tuska pełni Borys Budka.

Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział aktywa państwowe obejmuje sprawy dotyczące gospodarowania mieniem państwowym, w tym wykonywania praw majątkowych i osobistych przysługujących Skarbowi Państwa, jak również ochrony interesów Skarbu Państwa z wyjątkiem spraw, które na mocy przepisów odrębnych przypisane są innym działom. Minister właściwy ds. aktywów państwowych reprezentuje Skarb Państwa w wymienionym zakresie.

Dodatkowo minister aktywów może inicjować politykę państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego, w celu zapewnienia jego racjonalnego i efektywnego wykorzystania, zwiększenia jego wartości oraz realizacji polityki gospodarczej państwa.

Z kolei dział łączność obejmuje sprawy poczty.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 13 grudnia 2023 r.

Minister Rozwoju i Technologii

ikona lupy />
Krzysztof Hetman / Forsal.pl / Patryk Koch

Budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także gospodarka to działy administracji rządowej, za które będzie odpowiadać Minister Rozwoju i Technologii - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania tego ministra.

Zgodnie z opublikowanym na RCL rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii, minister te kierować będzie następującymi działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także gospodarka. Minister będzie również dysponentem części 18 i 20 budżetu państwa.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że organami podległymi ministrowi i nadzorowanymi przez niego są: Główny Geodeta Kraju, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Prezes Głównego Urzędu Miar, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister Finansów

ikona lupy />
Andrzej Domański / Forsal.pl / Patryk Koch

Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać ma Minister Finansów - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, podpisanym przez premiera Donalda Tuska, minister kieruje następującymi działami administracji rządowej: budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że organami podległymi Ministrowi Finansów są: Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dyrektorzy izb administracji skarbowej i naczelnicy urzędów skarbowych oraz naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Koordynator służb specjalnych

ikona lupy />
Tomasz Siemoniak / Forsal.pl / Patryk Koch

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra Tomasza Siemoniaka, koordynatora służb specjalnych.

W projekcie rozporządzenia napisano, że do zakresu działania ministra należy sprawowanie nadzoru i kontroli działalności służb specjalnych, koordynowanie działalności służb specjalnych i wspomaganie Rady Ministrów w kształtowaniu głównych kierunków polityki rządu dotyczącej działalności służb specjalnych.

Projekt rozporządzenia stanowi, że minister w zakresie nadzoru nad działalnością służb może wyznaczać strategiczne kierunki rozwoju i funkcjonowanie służb specjalnych, badać, oceniać i monitorować poprawności realizacji przez służby specjalne zadań określonych w przepisach prawa, wytycznych, planach i programach, opracowywać programy działalności służb specjalnych w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa państwa, stanowiących podstawę wydawania wytycznych Prezesa Rady Ministrów, o których mowa w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego.

Może również zatwierdzać roczne plany i sprawozdania przygotowywane przez szefów służb specjalnych, o których mowa w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, dokonywać oceny stopnia realizacji rocznych planów działalności służb specjalnych oraz formułować wnioski i rekomendacje wynikających z tej oceny, wyznaczać cele i kierunki rozwoju współpracy międzynarodowej służb specjalnych oraz dokonywać oceny efektów tej współpracy.

W projekcie rozporządzenia wskazano ponadto, że w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań minister może wyznaczać standardy i minimalne wymagania w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i mieniem w służbach specjalnych, analizować i dokonywać oceny działań podejmowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w zakresie nadzoru funkcjonowania systemu ochrony informacji niejawnych, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie pełnienia funkcji krajowej władzy bezpieczeństwa, dokonywać czynności wynikających ze stosunku służbowego szefów służb specjalnych z wyłączeniem ich powoływania i odwoływania i rozpatrywać skargi na działalność służb specjalnych.

Do zadań ministra w zakresie kontroli działalności służb specjalnych ma należeć z kolei przeprowadzanie kontroli w służbach specjalnych, przeprowadzanie kontroli prawidłowości realizacji postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających oraz postępowań bezpieczeństwa przemysłowego na zasadach, analizowanie i dokonywanie oceny stosowania przez służby specjalne uprawnień umożliwiających ingerencję w prawa i wolności człowieka i obywatela.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej

ikona lupy />
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz / Forsal.pl / Patryk Koch

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej pokieruje działem "rozwój regionalny" - wynika z opublikowanego przez Centrum Legislacyjne Rządu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, minister pokieruje działem administracji rządowej "rozwój regionalny". Minister jest dysponentem części 34. budżetu państwa.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ikona lupy />
Bartłomiej Sienkiewicz / Forsal.pl / Patryk Koch

Szef MKiDN pokieruje działem kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Minister jest dysponentem części 24 budżetu państwa - wynika z opublikowanego we wtorek projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów ws. szczegółowego zakresu działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Zgodnie z projektem minister kultury i dziedzictwa narodowego kieruje działem administracji rządowej kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. "Minister jest dysponentem części 24 budżetu państwa. Obsługę ministerstwa zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister sprawuje nadzór nad Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych" - czytamy.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 13 grudnia 2023 r. (PAP)