"Lasy społeczne"

– Niemal 150 organizacji będzie pracowało nad finalną koncepcją lasów społecznych, którą chcemy stworzyć do końca października i ogłosić na początku listopada – obiecywał podczas wtorkowego konwersatorium Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska.

W lasach społecznych gospodarka drewnem ma być ograniczona ze względu na walory kulturowe czy rekreacyjne, niekoniecznie z uwagi na wartość przyrodniczą. Początkowo ochroną miały być objęte lasy wokół dziewięciu aglomeracji. Powołano nawet zespoły lasów społecznych, w których skład weszły w sumie 142 organizacje pozarządowe. W każdym z takich zespołów był też przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Dziś praca trwa już jednak nad lasami wokół 12 aglomeracji. A konkretnie: szczecińskiej, wrocławskiej, poznańskiej, trójmiejskiej, bydgosko-toruńskiej, rybnicko-jastrzębskiej, śląskiej, łódzkiej, warszawskiej, kieleckiej, krakowskiej i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Obecny program jest pilotażowy. Do połowy sierpnia Ministerstwo Klimatu będzie prowadzić konsultacje w sprawie projektu wytycznych i rekomendacji w tej sprawie. Zgodnie z nimi inicjowanie powołania lasu społecznego ma być oddolne.

CAŁY TEKST W PAPIEROWYM WYDANIU DGP ORAZ W RAMACH SUBSKRYPCJI CYFROWEJ