Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
Pierwotnie posiedzenie rządu w tym tygodniu miało odbyć się we wtorek. Ostatecznie przesunięto je jednak na piątek. W środę premier Donald Tusk ogłosił skład rządu po rekonstrukcji. Nowymi ministrami będą m.in. Marcin Kierwiński (MSWiA), Marta Cienkowska (resort kultury), Waldemar Żurek (resort sprawiedliwości), Miłosz Motyka (nowy resort energii), Jolanta Sobierańska-Grenda (resort zdrowia); Jakub Rutnicki (resort sportu). Dotychczasowy szef MSWiA Tomasz Siemoniak zostanie koordynatorem służb specjalnych. Szef MSZ Radosław Sikorski będzie też wicepremierem.
W czwartek po południu prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia nowych ministrów.
Kolejki do lekarza i e-rejestracja
Na piątkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada, że powstanie centralna "kolejka" pacjentów czekających na wizytę, zabieg, operację lub inne świadczenie. E-rejestracja ma zastąpić rozproszony system zapisów, w ramach którego każdy świadczeniodawca, czyli szpital lub poradnia prowadzą własne listy oczekujących pacjentów.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że centralna elektroniczna rejestracja na początkowym etapie ma dotyczyć tylko części świadczeń udzielanych w trybie ambulatoryjnym. Od 1 stycznia 2026 r. będą to świadczenia realizowane w ramach kardiologii, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, programu profilaktyki raka piersi.
Lista świadczeń objętych centralną e-rejestracją ma być następnie uzupełniana. Zapisy na świadczenia nieobjęte centralną e-rejestracją mają się odbywać na dotychczasowych zasadach.
Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 r.
Rząd zajmie się też przygotowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektem uchwały ws. przyjęcia Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r., która ma określić wyzwania rozwojowe kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym. Jak informowano, dokument ma „dać szerokie tło dla rozwoju w perspektywie długookresowej” oraz stanowić podstawę dla nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju.
Planowanie przestrzenne
W ramach pakietu rozwiązań deregulacyjnych rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym, który przewiduje skrócenie procedury sporządzania zintegrowanych planów inwestycyjnych (ZPI).
ZPI jest szczególnym rodzajem planu miejscowego uchwalanym przez radę gminy na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej, określającej zasady i warunki realizacji inwestycji oraz zobowiązania stron. W trakcie sporządzania ZPI gmina negocjuje z inwestorem treść umowy urbanistycznej, w której strony zobowiązują się do wykonania czynności m.in. z zakresu realizacji inwestycji uzupełniającej.
Pomoc dla armatorów organizujących wyprawy wędkarskie
W harmonogramie jest też projekt ustawy o pomocy dla armatorów organizujących wyprawy wędkarskie w związku z zakazem połowu dorsza w Bałtyku, który przewiduje rekompensaty za złomowanie bądź zmianę przeznaczenia kutrów. W Ocenie Skutków Regulacji projektu szacuje się, że pomoc może objąć armatorów 98 jednostek pływających; limit wsparcia określono na 50 mln zł.