Mała rakieta, wielkie ambicje

Jednostopniowa rakieta testowa osiągnęła prędkość ponad 620 m/s i wyniosła symulowany ładunek o masie 40 kg. Choć to dopiero pierwszy krok, konstrukcja została zaprojektowana jako element docelowego, trzystopniowego systemu suborbitalnego. W planach jest nie tylko eksploracja przestrzeni kosmicznej, ale również stworzenie technologii możliwych do zastosowania w obronności – jako broń przeciwlotnicza czy rakieta „ziemia-ziemia”.

ikona lupy />
Start rakiety w Ustce / Materiały prasowe / Konsorcjum

Konstrukcja powstała dzięki połączeniu sił wojska, nauki i przemysłu. Wojskowe Zakłady Lotnicze odpowiadają za strukturę rakiety, WITU za napęd i systemy sterowania, a GAMRAT – za produkcję paliwa rakietowego na nowoczesnej linii przemysłowej.

Start z Ustki potwierdza skuteczność polskiej myśli technicznej

Wszystkie kluczowe cele testu zostały zrealizowane. Rakieta bez problemu wykonała lot, a jej układy sterowania, nawigacji i telemetrii zadziałały zgodnie z założeniami. Co więcej, dane zebrane podczas próby pomogą w dalszej optymalizacji systemu i budowie bardziej zaawansowanych wersji – już z dwiema i trzema współpracującymi ze sobą sekcjami.

ikona lupy />
Kadr z filmu przedstawiającego wystrzelenie rakiety / X.com

Kwietniowy test był kulminacją pięciu lat pracy. – To początek nowej ery dla Polski w dziedzinie technologii kosmicznych i obronnych – podkreśla dr inż. Dariusz Sokołowski z WITU.

W przygotowaniu jeszcze większy silnik i rakieta

Przypominamy, że w ubiegłym roku przeprowadzono udaną próbę silnika rakietowego o średnicy 610 mm – największego, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce. Jednostka ta została zoptymalizowana dzięki nowym materiałom odpornym na erozję, co zmniejszyło jej masę i ułatwiło produkcję.

Silnik ma potencjał zarówno w zastosowaniach kosmicznych, jak i militarnych. Docelowo ma służyć jako napęd dla przyszłych rakiet suborbitalnych, systemów obrony powietrznej oraz taktycznych pocisków dalekiego zasięgu.

Polska na kosmicznej ścieżce

Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Unię Europejską. W ramach programu „Szybka Ścieżka – Technologie Kosmiczne” polskie konsorcjum realizuje ambitny plan budowy odzyskiwalnej, trzystopniowej rakiety nośnej. Docelowo ma ona wynosić ładunki badawcze na wysokość ponad 100 km. Czy dzięki tym badaniom Polska będzie mogła dostarczyć wojsku nasze własne rakiety o średnim zasięgu?

Źródło: X @PawelSokala.