Wyniki wyborów w Katowicach

Pozostali kandydaci otrzymali kolejno: Leszek Piechota z KW Prawo i Sprawiedliwość 14,72 proc. (14 173), Dawid Durał z KWW Katowice 2050 9,19 proc. (8 847), Jacek Budniok z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 6,86 proc. (6 603), Marek Strzałkowski z KWW Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz 6,81 proc. (6 555 głosów).

Frekwencja w Katowicach wyniosła 46,57 proc.

ikona lupy />
Katowice - wyniki - oficjalne - wybory samorządowe 2024 / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch
Reklama

Kim jest Marcin Krupa?

Karierę samorządową Krupa rozpoczął w 2006 r., dostając się do Rady Miasta Katowice. W kolejnej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta w gabinecie Piotra Uszoka. Prezydentem Katowic został w 2014 r. W drugiej turze uzyskał 71,31 proc. poparcia. Pokonał kandydata PiS Andrzeja Sośnierza. Startował wówczas z KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Dopiero cztery lata później do nazwy komitetu dodano jego imię i nazwisko.

W 2018 r. PiS nie wystawiło kandydata na urząd prezydenta Katowic, oficjalnie popierając Krupę. Ten wygrał w pierwszej turze, otrzymując 55,41 proc. głosów. Drugi rezultat osiągnął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej (24,11 proc.). Układ sił w Radzie Miasta Katowice podczas kadencji kilka razy ulegał zmianie, ale współpraca Forum Samorządowego i PiS ostatecznie zakończyła się pod koniec grudnia 2023 r., dwa tygodnie po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Ze stanowiska wiceprezydenta został odwołany Mariusz Skiba (PiS), a zastąpił go Makowski. Z tego powodu KO nie wystawiła własnego kandydata na prezydenta w tegorocznych wyborach samorządowych. Zamiast tego poparła Krupę. Tak samo jak Nowa Lewica, której lider w Katowicach – Jerzy Woźniak – jest wiceprezydentem w jego gabinecie.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik