"Certyfikat UNESCO odebrali dziś przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie naszego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Polonez – tradycyjny taniec polski - został uhonorowany w grudniu 2023 r. podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie. To szósta polska tradycja jaka znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO" - poinformowało we wtorek MKiDN.
"W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Polskiej CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwalu Sztuki Ludowej, Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Urzędu Miasta Krakowa, Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej" - podał resort kultury.
Jeden z pięciu tradycyjnych tańców polskich
Historia poloneza sięga XVI w. Początkowo taniec występował pod różnymi nazwami m.in. "polski", "chodzony" czy "łażony", zaś jako "polonez" od XVIII w.. Jest jednym z pięciu tradycyjnych tańców polskich.
W niemal każdej polskiej szkole średniej tradycją jest, że polonez otwiera studniówkę. Polonez jest także elementem wesel i lokalnych uroczystości. Ze względu na swoją popularność, tańczony jest także spontanicznie w związku z obchodami świąt narodowych.
Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżniono szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kulturę bartniczą (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycję dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) oraz flisactwo w 2022 r.