“Liczba osób skazanych za tego typu przestępstwa wynosi zaledwie 3 procent” - poinformowała Silvia Barrera z wydziału cyberprzestępstw hiszpańskiej policji.

Według statystyk zaprezentowanych we wtorek podczas madryckiej konferencji ds. cyberbezpieczeństwa największy wzrost przestępstw popełnionych przez hakerów w czasie pandemii dotyczył w Hiszpanii placówek służby zdrowia.

Medyczne stowarzyszenie ASPE ocenia, że wraz z nadejściem pandemii w hiszpańskich szpitalach zanotowano 5-krotny wzrost cyberataków, zaś w skali całego świata zjawisko ataków hakerskich na infrastrukturę internetową szpitali nasiliło się o 100 proc.

W marcu Krajowe Centrum ds. Wywiadowczych (CNI) w Madrycie oszacowało, że wraz z pojawieniem się Covid-19 nasiliła się szczególnie liczba przypadków ataku złośliwym oprogramowaniem oraz phishingu, czyli prób nielegalnego uzyskania wrażliwych danych metodą podszywania się pod inne osoby i instytucje.

“Zgłaszana służbom jest jednak tylko niewielka część cyberprzestępstw. Ofiary zazwyczaj wstydzą się lub boją zgłaszać policji takie zdarzenia” - twierdzi Barrera. (PAP)