Szubert, podczas briefingu poświęconego organizacji IGF 20-21, którego gospodarzem jest Polska, powiedział iż cyfrowy szczyt ONZ będzie stanowił spotkanie i okazję do dyskusji dla pięciu grup interesariuszy. To, jak wskazał, biznes, administracja, świat nauki, organizacje pozarządowe i przedstawiciele sektora technologicznego.

Konferencja, która odbędzie się w grudniu w Katowicach, będzie obejmowała dwie główne ścieżki tematyczne: integrację społeczno-gospodarczą i prawa człowieka oraz powszechny dostęp do sieci. W ramach ścieżek przekrojowych realizowane będą tematy takie, jak: nowe regulacje, zrównoważony dostęp środowiskowy, otwarte ekosystemy zarządzania internetem, zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność.

"Celem Polski jest pokazanie siebie jako cyfrowego pioniera i dobrego miejsca do prowadzenia biznesu" - powiedział Szubert.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji IGF ma być "Internet United", czyli wolny, otwarty, niepodzielny internet - dodał minister.

Reklama

Jak przypomniał, co roku podczas szczytu IGF odbywa się ponad 300 wydarzeń, takich jak obrady w formule okrągłego stołu, dyskusje panelowe, rozmowy w formacje "jeden na jeden". "Jako cel stawiamy sobie, żeby w jak największej liczbie takich wydarzeń osoby z Polski mogły wziąć udział i wyrazić swoje zdanie" - powiedział Szubert.

Według organizatorów do katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego przyjedzie kilka tysięcy gości z całego świata, wśród nich m.in. sekretarz generalny ONZ António Guterres, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, kilkudziesięciu ministrów cyfryzacji z całego świata, przedstawiciele biznesu – w tym największych i najbardziej znanych firm internetowych z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.

W wydarzeniu, które będzie odbywało się w formule mieszanej - stacjonarnie i online, wezmą też udział Prezydent RP – Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.