Z informacji podanych w poniedziałek przez Victoria Country Fire Authority (CFA) ogień znacząco się zmniejszył, ale nie został jeszcze w pełni opanowany. Pożar rozpoczął się w piątek rano podczas wstępnych testów w jednym z modułów Megapacków Tesli w Victorian Big Battery.

„Na początku palił się jeden zestaw akumulatorów, ale rozprzestrzenił się na stojący w pobliżu drugi zestaw,” – powiedział kontroler incydentów CFA i zastępca komendanta 7 Dystryktu Ian Beswicke. Przyczyny wybuchu pożaru zostaną zbadane gdy będzie to już bezpieczne.

Tesla wspiera transformację energetyczną Australii

Baterie są coraz częściej wykorzystywane do przechowywania energii wytwarzanej przez farmy fotowoltaiczne i solarne. W ramach projektu Victorian Big Battery Tesla wraz z Neoen i partnerem sieciowym AusNet Services pracowali nad stworzeniem jednej z największych baterii na świecie.

Reklama

Victorian Big Battery to magazyn akumulatorów o mocy 300 MW mogący przechować wystarczającą ilość energii, aby zasilić ponad milion domów przez pół godziny. Instalacja ma pomóc przejście australijskiego stanu Viktoria na czystą energię regionowi osiągnąć cel w zakresie energii odnawialnej na poziomie 50 proc. do 2030 roku.

Australia jest liderem wdrażania wielkoskalowych systemów bateryjnych od czasu, gdy Tesla pod wodzą Elona Muska zbudowała taką instalację w ciągu 100 dni, czym jej prezes wygrał w 2017 roku zakład. Modułowy system Megapack o dużej gęstości upakowania energii zajmuje o 40 proc. mniej miejsca i zawiera 10 razy mniej części niż inne dostępne na rynku rozwiązania. Dzięki temu czas potrzebny do zbudowania instalacji jest 10 razy krótszy.