"Członkowie misji Inspiration 4 są zdrowi, zadowoleni i już wygodnie odpoczywają. Przed pójściem spać, okrążyli Ziemię pięć i pół razy, ukończyli swoją pierwszą turę badań naukowych i zjedli kilka posiłków" - przekazała w czwartek wieczorem na Twitterze SpaceX.

Założyciel firmy miliarder Elon Musk na swoim profilu poinformował, że kontaktował się z załogą po pierwszym dniu misji. "Wszystko jest w porządku" - zatweetował Musk na swoim profilu.

Podczas pierwszego dnia w kosmosie, członkowie Inspiration 4 rozmawiali telefonicznie z dziećmi ze szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee. Jednym z celów tej misji jest właśnie zebranie 200 mln dolarów dla pacjentów tej placówki medycznej.

Na pokładzie kapsuły Crew Dragon należącej do SpaceX jest czwórka astronautów-amatorów. Szefem misji jest biznesmen-miliarder oraz pilot-kaskader Jared Isaacman, który wykupił też miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, geolożki Sian Proctor, która ma pełnić funkcję pilota, oraz informatyka Chrisa Sembroskiego.

Reklama

Astronauci wyruszyli z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie w czwartek o godz. 2:02 czasu polskiego i dotarli na orbitę po niecałych 12 minutach lotu. Załoga ma powrócić na ziemię w sobotę.

Po Inspiration 4 w planach są już cztery kolejne prywatne loty cywilów, z których pierwszy planowany jest na styczeń 2022 roku.