Zwraca uwagę, że w ostatnich latach w Polsce notowany jest największy wśród państw unijnych przyrost firm, które wdrożyły te usługi - z 11 proc. w 2018 r. do 24 proc. w 2021 r.

"Takim poziomem pierwszym, gdzie zaczniemy już doganiać średnią unijną, to jest przekroczenie przynajmniej tego pułapu 30 proc., ale obserwując te trendy, które teraz widzimy jeżeli chodzi o tempo upowszechniania tych usług, ten cel jest w zasięgu" - powiedział Borys podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Reklama

Według danych Eurostatu z technologii chmurowych korzysta 36 proc. firm w UE.

"Mieliśmy bardzo duże zapóźnienie w polskiej gospodarce jeżeli chodzi o upowszechnianie chmury obliczeniowej. Jeszcze kilka lat temu Polska była jednym z tych krajów, które miały najniższy poziom upowszechnienia usług chmurowych w całej Europie, ale pozytywna informacja jest taka, że w ostatnich trzech latach od 2018 roku bardzo dynamicznie ta transformacja cyfrowa w Polsce przyśpieszyła i mamy jeden z najwyższych w Europie przyrostów firm, które zaczynają korzystać z usług chmurowych z 11 proc. do 24 proc." - podkreślił Borys.

Dodał, że najbardziej zaawansowane, jeżeli chodzi o transformację cyfrową i korzystanie z usług chmurowych, są kraje nordyckie.

Przypomniał, że strategia Operatora Chmury Krajowej opiera się na założeniu, że w przyszłości, zarówno przedsiębiorstwa jak i sektor administracji publicznej, będą chciały korzystać z więcej niż jednego rodzaju tych usług chmurowych.

"Założenie bazuje na tym, że największe bezpieczeństwo i też jakość gwarantuje dostęp do usług wielu dostawców, a Chmura Krajowa ma być takim agregatorem tych różnych usług, oferując zarówno własną platformę chmury obliczeniowej, która została stworzona w ostatnich dwóch latach […] jak również globalnych dostawców jak Google Cloud czy Microsoft" - podkreślił.

Zaznaczył, że wchodząc we współpracę z tymi dwoma dostawcami postawiono im warunek, że dane będą przetwarzane w Polsce, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia danych wrażliwych np. dla sektora energetycznego, sektora zdrowia czy finansów.

"I obie te firmy wraziły gotowość zainwestowania w Polsce odpowiednio Google – 2 mld dolarów, a Microsoft – 1 mld dolarów w stworzenie w Polsce w stworzenie w Polsce bardzo nowoczesnych centrów przetwarzania danych tych Data Center" - powiedział.

Zaznaczył, że Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, który dysponuje takimi centrami obliczeniowymi i jedynym krajem, który nimi dysponuje w tej części Europy Środkowowschodniej..

Operator Chmury Krajowej to spółka, która powstała jako wspólne przedsięwzięcie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i PKO BP przed trzema laty. Podstawowym celem było upowszechnianie usług chmury obliczeniowej, nowych technologii oferowanych zarówno dużym jak mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.