Dyrektor wyższego szczebla największego na świecie producenta chipów pamięci powiedział, że perspektywy na drugą połowę roku są ponure, a Samsung nie dostrzega jeszcze sygnałów ożywienia w przyszłym roku. Konkurencyjni producenci półprzewodników, tacy jak SK Hynix Inc. i Micron Technology Inc., ostrzegali przed spowolnieniem popytu w ostatnich tygodniach.

„Ogólne wrażenie na początku tego roku było takie, że druga połowa roku będzie lepsza niż pierwsza, ale od kwietnia do maja zmieniło się to drastycznie” – powiedział Kyung Kyehyun z Samsunga, który nadzoruje operacje półprzewodnikowe firmy.

Odlewnie chipów

Reklama

Kyung przedstawił uwagi podczas spotkania informacyjnego w nowej fabryce firmy w Pyeongtaek w środę. Strategia Samsunga polega na szybszym reagowaniu na zmiany na rynku, a nie trzymaniu się wcześniej przygotowanego planu inwestycyjnego, powiedział Kyung podczas wydarzenia. Firma dołoży wszelkich starań, aby utrzymać wydatki kapitałowe na stałym poziomie – dodał.

Samsung w przeszłości dużo inwestował w nowe inicjatywy dotyczące chipów, które teraz obejmują działalność odlewniczą, aby skuteczniej konkurować z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. o globalnych klientów.

Samsung rozpoczął masową produkcję 3-nanometrowych chipów w swojej odlewni w czerwcu, wyprzedzając TSMC w wyścigu o stworzenie najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów na świecie. Samsung będzie pracował nad poprawą wydajności i obniżeniem kosztów, ponieważ zamierza stworzyć chipy nowej generacji 3 nm w 2024 roku, powiedział Kyung.

Starcie USA - Chiny

Poza słabnącym rynkiem chipów, Samsung zmaga się również ze starciem Chin z USA. Podczas gdy Korea Południowa historycznie zrównała się z Waszyngtonem, gigant technologiczny liczy na to, że będzie w stanie sprzedawać mikroprocesory, smartfony i inne produkty na ogromny rynek chiński. Samsung ma zarówno klientów, jak i fabryki w Chinach.

Rząd USA zacieśnia przepływ technologii do Chin, ostatnio ograniczając sprzedaż chipów sztucznej inteligencji i najnowocześniejszych mikroprocesorów chińskim klientom.

Rozważa również działania mające na celu ograniczenie amerykańskich inwestycji w chińskie firmy technologiczne, oferując jednocześnie miliardy dolarów zachęt do zwiększenia produkcji półprzewodników w USA. Waszyngton żąda, aby każdy producent mikroprocesorów otrzymujący część dotacji federalnej powstrzymał się od produkcji zaawansowanych chipów w Chinach przez okres dziesięciu lat. Rząd koreański stara się negocjować to z urzędnikami amerykańskimi.

Nowa fabryka

W czasie gdy Stany Zjednoczone wzmacniają wysiłki na rzecz umocnienia łańcucha dostaw półprzewodników w kraju, Samsung ogłosił plany budowy zaawansowanej fabryki chipów o wartości 17 miliardów dolarów w Taylor w Teksasie, której budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Nowa fabryka przyciągnie nowych klientów bliższą współpracą, powiedział Kyung, dodając, że firma będzie nadal inwestować w USA. Samsung przedstawił również pomysł szerokiej rozbudowy swoich zakładów produkcji półprzewodników w Teksasie, przedstawiając potencjalne plany wydania prawie 200 miliardów dolarów na 11 zakładów.

Seul przyłącza się do rozmów na szczeblu roboczym z USA, Tajwanem i Japonią, aby zbadać sposoby dalszego zacieśniania ambicji Chin, aby stać się światowym liderem w technologii chipów i zmniejszyć ich zależność od Zachodu.

Kyung powiedział, że ma nadzieję, że Korea Południowa „najpierw będzie szukała porozumienia z Chinami, a potem będzie negocjować z USA”. Jednak w ocenie Kyunga na dłuższą metę umieszczenie nowego sprzętu w fabrykach koncernu w Chinach może być trudne.