Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele NATO, cyberdowódcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy i Polski, a także wiceprezesi światowych gigantów technologicznych - Microsoft oraz Google. Spotkanie przebiegało pod hasłem Shielding the Digital Frontier, które nawoływało do ustanowienia bezpiecznych, opartych na zaufaniu systemów wśród państw członkowskich oraz ochrony ich infrastruktury cyfrowej.

Konferencja została oficjalnie otwarta przez Prezes Instytutu Kościuszki - Mariettę Gieroń, Generała dywizji Karola Dymanowskiego - Zastępcę Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Generała brygady Oleksandra Potiiego - Zastępcę Szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. W swoich inauguracyjnych przemowach podkreślili potrzebę międzysektorowej współpracy, istotnej zarówno w kontekście przygotowania przez NATO nowej strategii odstraszania, jak i kompleksowej polityki dotyczącej cyberkultury.

Panel dyskusyjny z udziałem europejskich “cyberkomanderów” dostarczył wartościowych spostrzeżeń w kontekście cyberbezpieczeństwa oraz zaangażowania różnych interesariuszy. Generał Karol Molenda podkreślił znaczenie zaufania pomiędzy współpracującymi jednostkami, którego budowę należy zacząć już na gruncie narodowym. Podczas debaty uwydatniona została również rosnąca integracja polityki i wojska, czego przykładem jest instytucja NATO DIANA. Poruszone zostały tematy wykorzystania nowych technologii oraz problem dezinformacji i kampanii wpływu.

Kwestię różnorodności cyberzagrożeń w swoich przemówieniach przybliżyli: Jeff Bullwinkel - wiceprezes i zastępca głównego radcy prawnego w Microsoft oraz reprezentanci firm Mandiant i VirusTotal - Jamie Collier wraz z Martą Gómez Macías. Jeff Bullwinkel zaprezentował wnioski z rocznego raportowania przez Microsoft danych na temat niebezpieczeństw w cyberprzestrzeni. Podkreślił kluczową rolę sektora technologicznego w cyberbezpieczeństwie, kładąc nacisk na wspólną odpowiedzialność i współpracę. Jamiego Collier i Marta Gómez Macías skoncentrowali się na zagrożeniach w regionie EMEA, podkreślając nieustanną ewolucję tego krajobrazu. Wnioski wypływające z tej prezentacji pozwoliły wyznaczyć kierunek dla zastosowania środków zaradczych, który pozwoli zwiększyć ich skuteczność w przyszłości.

Uczestnicy kolejnego formatu rozłożyli na czynniki pierwsze coraz częściej wykorzystywane operacje wywierania wpływu. Szeroko omówili wyzwania stojące przed badaczami, przeszkody w egzekwowaniu przepisów oraz wielowymiarowe podejście do ich skutecznego zwalczania. Prelegenci zaznaczyli, że nieograniczona wolność słowa w demokratycznym społeczeństwie może zacierać granice między faktami a propagandą.

Nie mogło zabraknąć dyskusji poświęconej zastosowaniu przełomowych technologii, zwłaszcza w kontekście wyzwań stawianych zarówno Polsce jak i całemu Sojuszowi NATO w cyberprzestrzeni. Dyrektor Zarządzający NATO DIANA – Deeph Chana, zaznaczył, że celem Sojuszu jest wzmocnienie cyfrowych granic poprzez implementację nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też NATO aktywnie dąży do ich rozwoju wspierając tym samym Start-up'y. Goście zauważyli również, że kluczowa w zwiększaniu innowacyjności w sektorze obronnym jest współpraca na zasadach potrójnej helisy - pomiędzy środowiskiem naukowym, prywatnym i państwowym.

Royal Hansen, wiceprezes Google ds. bezpieczeństwa, omówił w jaki sposób jego firma wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji do zwiększania ochrony. Zwrócił również uwagę na opracowane przez Google ramy koncepcyjne dla bezpiecznych systemów sztucznej inteligencji, które ułatwiają implementację tej technologii bez odrzucania istniejącej infrastruktury.

W ostatnim panelu dyskusyjnym prelegenci zaprezentowali spostrzeżenia dotyczące interakcji między zaufaniem, współpracą oraz relacjami między sektorem publicznym i prywatnym w kontekście cyberbezpieczeństwa. Podkreślili potrzebę dostosowania środków, wykazania korzyści wspólnego działania, skutecznych regulacji oraz rozmów pomiędzy instytucjami rządowymi a biznesem.

Na zakończenie Ambasador Tadeusz Chomicki zaznaczył, jak dużą rolę pełni bezpieczeństwo przestrzeni cyfrowej we współczesnym świecie zdominowanym przez konsekwencje konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Zwrócił uwagę na niekonwencjonalne podejście Rosji, które uwydatnia potrzebę kompleksowego działania na rzecz zapewnienia skutecznej ochrony państw w erze szybkiego postępu technologicznego.