International SOS, firma zajmująca się oceną ryzyka, stworzyła mapę ryzyka na rok 2024. Ranking państw tworzony był w oparciu o wskaźniki, takie jak bezpieczeństwo i zagrożenia medyczne.

Kraje badane pod względem bezpieczeństwa

Według International SOS pod względem bezpieczeństwa największe zagrożenia istnieje w krajach afrykańskich. Jak ocenia International SOS, Libia i Sudan Południowy okazały się miejscami o „ekstremalnym” zagrożeniu bezpieczeństwa. Do tej kategorii International SOS zalicza państwa o minimalnej lub nieistniejącej kontroli rządu oraz prawie i porządku. W tej grupie znalazła się tez Ukraina, na terenie której nadal trwa wojna z rosyjskim najeźdźcą. Druga strona tego konfliktu, czyli Rosja, zaliczona została do grypy o średnim ryzyku dla bezpieczeństwa.

Reklama

Do kategorii państw o „wysokim” ryzyku dla bezpieczeństwa zaliczają się między innymi Wenezuela, Pakistan i Birma. Według International SOS w krajach zaliczanych do tej kategorii zdarzają się protesty, które często są gwałtowne i mogą być wymierzone w obcokrajowców.

Gdzie turyści mogą czuć się najbezpieczniej?

Z kolei kraje skandynawskie należą do najbezpieczniejszych pod względem bezpieczeństwa. Wskaźnik ocenia zagrożenia stwarzane w wyniku przemocy politycznej i niepokojów społecznych, a także rozpowszechnienia przemocy i drobnych przestępstw.

Islandię, Norwegię, Finlandię, Danię i Grenlandię sklasyfikowano jako kraje i tereny o „nieznacznym” ryzyku dla bezpieczeństwa. Szwajcaria i Słowenia również należą do krajów o najmniejszym ryzyku dla bezpieczeństwa.

Polska, wraz w większością państw Europy, USA i Kanadą, znalazła się w grupie państw o niskim ryzyku zagrożenia dla bezpieczeństwa.

ikona lupy />
Ryzyko dla turystów - bezpieczeństwo i ryzyko medyczne / Forsal.pl

Zagrożenia medyczne

Ocena ryzyka medycznego International SOS dokonuje na podstawie analizy danych dotyczących szeregu zagrożeń dla zdrowia i czynnikach ich łagodzenia. Pod uwagę brane są czynniki takie jak: wpływ COVID-19 na dostęp do opieki zdrowotnej i świadczenie, ocenie ryzyka bezpieczeństwa, danych dotyczących ewakuacji medycznej, standard usług ratownictwa medycznego, ambulatoryjną i szpitalną opiekę medyczną, dostęp do środków farmaceutycznych oraz bariery kulturowe, językowe i administracyjne.

Pod tym względem „bardzo wysokie” ryzyko występuje w krajach takich jak Afganistan i Korea Północna, a także kilka krajów afrykańskich, w tym Sudan i Libia.

Do krajów o najmniejszym ryzyku medycznym należą Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Australia i Singapur oraz większość państw europejskich, w tym Polska.