Podczas poniedziałkowego wirtualnego spotkania Stowarzyszenia Korespondentów ONZ Rocca stwierdził, że rządy i instytucje powinny wdrożyć odpowiednie działania, aby zwalczyć rosnące wśród ludzi obawy o swoje bezpieczeństwo i dezinformację,

„Aby pokonać Covid-19, musimy także pokonać równoległą pandemię nieufności, która konsekwentnie utrudnia naszą zbiorową reakcję na tę chorobę i która może osłabić naszą wspólną chęć do szczepień przeciwko niej,” – powiedział Rocca.

Na całym świecie narasta opór przeciwko przyjmowaniu szczepionek, zwłaszcza szczepionki na Covid-19, przypomniał Rocca. Z badania przeprowadzonego przez Johns Hopkins University w 67 krajach, jasno wynika, że między lipcem a październikiem tego roku akceptacja dla szczepionek znacznie spadła.

Reklama

Jednocześnie coraz więcej ludzi nie widzi sensu w dalszym podtrzymywaniu obostrzeń mających ograniczyć rozwój pandemii. „Ten wysoki poziom nieufności był widoczny od samego początku pandemii Covid-19 i wyraźnie ułatwił transmisję wirusa na wszystkich poziomach,” – powiedział Rocca.

Inną sprawą jest brak wiedzy na temat koronawirusa. „Choć może się to wydawać zaskakujące, wciąż istnieją społeczności na całym świecie, które nie są świadome pandemii,”- zauważa Rocca. Takie grupy ludzi zazwyczaj żyją poza zasięgiem powszechnych kanałów informacyjnych. Jako przykład podał Pakistan, w którym według badań ankietowych, ​​10 proc. respondentów nie wiedziało o panującej na świecie pandemii Covid-19.

„Uważam, że ogromnym skoordynowanym wysiłkom, które będą potrzebne, aby wprowadzić szczepionkę Covid w sprawiedliwy sposób, muszą towarzyszyć równie ogromne wysiłki na rzecz aktywnego budowania i ochrony zaufania,” - powiedział Rocca.

Komentarze Rocca były odpowiedzią na obawy wyrażane przez naukowców z całego świata. W zeszłym miesiącu Brytyjczycy ostrzegli, że z powodu dezinformacji, braku zaufania i publicznie wyrażanych obaw przed przyjęciem szczepionki na koronawirusa, Wielka Brytania może nie osiągnąć progu wyszczepialności, który pomoże ochronić jej społeczeństwo przed dalszymi zakażeniami.

Autor: Harmeet Kaur i Naomi Thomas