Kolejność szczepień na Covid-19: harmonogram

15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia, a 22 stycznia rozpocznie się rejestracja na szczepienia osób powyżej 70 roku życia.

Od 18 do 22 stycznia szczepieni na Covid-19 będą mieszkańcy DPS.

25 stycznia ruszają szczepienia populacyjne dla wszystkich powyżej 70 roku życia.

Jak zapisać się na szczepienie?

Zarejestrować można się na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Szczepienie na Covid-19: rejestracja telefoniczna

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny. Ważne: przy zapisie należy podać numer PESEL i numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).

Szczepienie na Covid-10: rejestracja online

e-Rejestracja na szczepienia jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl - aby z niej skorzystać, trzeba jednak mieć Profil Zaufany. System automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta, możliwe jest jednak wybranie innej daty i lokalizacji szczepienia. Rezerwacja internetowa zostanie potwierdzona SMS-em. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Szczepienie na Covid-10: rejestracja przez punkt szczepień

Na szczepienie zarejestrować się można także kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Od 15 stycznia w Polsce będzie niemal 6 tys. takich punktów. Ich lista dostępna jest na grafikach poniżej.

Szczepienie na Covid-19: formularz dla osób w wieku od 18 do 69 lat

Od 15.01 każda osoba, bez względu na wiek, ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Zgłoszenie takie nie ustala jednak kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną.

Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Punkty szczepień na Covid-19 w Polsce - mapa

Nie wszystkie punkty szczepień dla grupy pierwszej ruszą od razu 25 stycznia, tylko będą uruchamiane stopniowo - informował na początku stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że małe punkty ruszą, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych do szczepienia w danym punkcie.

"Punkty takie najmniejsze, przede wszystkim zlokalizowane w POZ-ach są jeszcze nieuruchomione. Będą uruchamiały się od 25 stycznia i też nie nastąpi to z dnia na dzień, tylko będzie to systematycznie rosło, bo proszę pamiętać, że uruchomienie tego puntu zależy nie tylko od deklaracji zespołu szczepiennego, ale od tego, że punkt zbierze odpowiednią liczbę chętnych, żeby można było przekazać im paczkę szczepionek (...), która umożliwi poszczególnej jakiejś większej grupy osób" - powiedział szef resortu zdrowia.