Oprócz tego zaproponowano również priorytetowe traktowanie zaszczepionych podróżnych. Osoby, które przyjęły szczepienie, w okresie ważności szczepienia nie powinny podlegać ani testom, ani kwarantannie.

Z kolei niezaszczepieni oraz ci, którzy nie chorowali na Covid-19, powinni przed wyjazdem poddać się testowi, zaś po przyjeździe kwarantannie.

Pewne grupy osób powinny być też wyłączone z procedur sanitarnych związanych z podróżowaniem. Chodzi tu m.in. o osoby dojeżdżające do pracy przez granicę, dzieci poniżej 12. roku życia i tzw. podróżnych o podstawowym znaczeniu.

Reklama

Ponadto KE wskazała, że przy oznaczaniu stref z największym ryzykiem infekcji, pod uwagę powinno brać się nie tylko liczbę nowych zachorowań na danym obszarze, ale także liczbę osób zaszczepionych.

Zaproponowany przez KE termin wdrożenia tych zaleceń to 10. stycznia 2022 roku.

Sytuacja w Polsce

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek o 28 128 nowych przypadkach koronawirusa oraz zgonach 497 osób. Tak wysoka liczba zgonów stanowi rekord czwartej fali pandemii nad Wisłą.

"Liczby cały czas rosną w tym sensie, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to przyrost, aczkolwiek przyrost jest stosunkowo niski, w okolicach 15-procentowej dynamiki. Wszystko wskazuje na to, że w tym lub przyszłym tygodniu będziemy mieli apogeum tej fali" – dodał na antenie RMF FM minister zdrowia.

Z kolei prof. Andrzej Orban, doradca premiera ds. Covid-19, ostrzegł w czwartek, że jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to w tych powiatach, gdzie jest dużo zakażeń, trzeba będzie wprowadzić znaczące ograniczenia. Prof. Horban zaznaczył, że ograniczenia mogą objąć 20 proc. kraju.