"Oczekuję większego wsparcia" - zaapelował Widodo do światowych przywódców, którzy spotkają się we wtorek i w środę na szycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. W 2022 r. Indonezja przewodniczy G20.

Nowo powstały fundusz ma być przeznaczony m.in. na badania medyczne, poszerzenie dostępu do szczepionek i testów. Jest skierowany do państw o niskim i średnim dochodzie, a jego działania mają się opierać na doświadczeniach walki z pandemią COVID-19.

Reklama

Inicjatywa jest odpowiedzią na niepokoje biedniejszych krajów, które w ostatnich trzech latach dysponowały znacznie gorszym dostępem do zasobów niezbędnych do walki z koronawirusem (np. szczepionkami) niż bogate państwa - komentuje Reuters.

Na razie państwa-darczyńcy (m.in. USA, kraje UE, Wielka Brytania, Chiny, Indie, Indonezja i Japonia) oraz prywatne fundacje zadeklarowały wsparcie inicjatywy kwotą 1,4 mld dolarów. Według Banku Światowego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które współtworzą projekt, potrzeby wynoszą 10,5 mld dolarów rocznie.