Japońscy badacze oszacowali, że od czasu katastrofy w Fukushimie w 2011 roku notowano ok. 7710 nadmiarowych zgonów rocznie w czasie różnych kampanii oszczędzania energii wprowadzanych przez władze, aby zapobiec przerwom w dostawach prądu. Większość nadmiarowych zgonów miała miejsce w czasie gorących letnich miesięcy, gdy starsi mieszkańcy kraju ograniczali wykorzystanie klimatyzacji.

Należy oszczędzać energię, ale…

Badania nie potępiają polityki oszczędzania energii, która może dotyczyć bardzo wielu obszarów, począwszy od transportu, a skończywszy na energooszczędnych urządzeniach AGD, ale decydenci powinni być świadomi, że oszczędzanie energii może się też wiązać z nieprzewidzianymi konsekwencjami. Badacze rekomendują rządom, aby przyspieszały przechodzenie na czyste źródła energii, gdyż ze względu na ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane zmianą klimatu, wykorzystanie systemów chłodzących może być coraz bardziej potrzebne.

“W krótkim terminie rząd powinien rozważyć promowanie i wprowadzenie subsydiów dla energooszczędnych systemów grzewczych i klimatyzacyjnych, które zużywają mniej energii, ale są równie wydajne” – komentuje jeden z autorów badania z Uniwersytetu w Hongkongu prof. Guojun He. „Na dłuższą metę ostatecznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie czystej energii. Nie chcemy zmniejszać zużycia energii, po prostu potrzebujemy korzystać z czystych źródeł” – dodaje.

Reklama

Oszczędzanie energii po katastrofie w Fukushimie

W następstwie katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie, Japonia wyłączyła wszystkie reaktory, co drastycznie zmniejszyło produkcję energii i nadwyrężyło sieć do granic możliwości. Rząd promował wówczas oszczędzanie energii, zwane po japońsku „setsuden”, prosząc Japończyków o zmniejszenie zużycia prądu.

Japonia powróciła do programów oszczędzania energii w ubiegłym toku, ponownie prosząc obywateli o zmniejszenie konsumpcji energii w marcu oraz w gorących miesiącach letnich. Władze rozszerzyły program również na czas trwającej zimy,