Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

ARhD-, ORhD-, ABRhD-, BRhD-

"Razem Ratujmy Życie! Aktualna sytuacja w krwiodawstwie jest dynamiczna, a przez to wymaga reakcji i podjęcia konkretnych działań. Masz krew grup minusowych - ARhD-, ORhD-, ABRhD-, BRhD-. Ten apel jest właśnie do Ciebie! Dołącz do walki o dobro drugiego człowieka już teraz!” – przekazało NCK, zwracając się z apelem.

Reklama

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Mapa obrazująca sytuację w kraju dostępna jest pod adresem https://krew.info/zapasy/. Można tam sprawdzić, gdzie są pilne potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi, gdzie stan magazynów jest średni, gdzie optymalny, a gdzie nie ma potrzeb.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl