W nowym dziale wałbrzyskiej fabryki będą wykonywane testy wytrzymałościowe oraz hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w elektrycznych przekładniach hybrydowych. „Główny element ośrodka badań, w który Toyota zainwestowała 19 mln zł, stanowi tester wytrzymałościowy. W nowym dziale pracuje kilkanaście osób w systemie zmianowym” - podała w czwartek w komunikacie Toyota Motor Manufacturing Poland.

Dariusz Mikołajczak, prezes fabryk Toyoty w Polsce, podkreślił, że powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych świadczy o ważnej roli polskich zakładów w rozwoju elektromobilnego przemysłu motoryzacyjnego. „To dowód na zaufanie, jakim władze koncernu darzą naszą fabrykę, która dzięki powstałemu ośrodkowi badań oraz sześciu realizowanym obecnie projektom związanym z tą technologią staje się europejskim centrum napędów hybrydowych Toyoty” - powiedział Mikołajczak.

Zdzisław Konior, assistant general manager polskich fabryk Toyoty, podkreślił z kolei, że z efektów funkcjonowania nowego ośrodka badań będą korzystać nie tylko polskie fabryki koncernu, ale także europejskie centrum badawcze w Brukseli oraz inne jednostki Toyoty na świecie.

Jak podano, powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych związane jest z rozwijaną w polskich zakładach Toyoty produkcją niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych.

„Do końca 2022 r. w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA, które razem z przekładniami elektrycznymi tworzą hybrydowy zespół napędowy” - podano w komunikacie.

Przypomniano przy tym, że w czerwcu w fabryce w Jelczu-Laskowicach rozpoczęła się produkcja silników TNGA 1,5 l.

W związku z realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland do 2022 roku wzrośnie do blisko 5,5 mld zł, a zatrudnienie do ponad 3 tys. osób – wskazała Toyota.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ je/